"ÖNCE OLAYLARIN AYRINTISINI ÖĞRENMEMİZ GEREKİR"

"ÖNCE OLAYLARIN AYRINTISINI ÖĞRENMEMİZ GEREKİR"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ekşi Sözlük yazarlarını sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, bir yazarın, 'Ağrı'da olanları öğrenmek için Demirtaş'ın çağrısına uyup, Bahçeli ile oraya gider misiniz' sorusuna...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ekşi Sözlük yazarlarını sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, bir yazarın, 'Ağrı'da olanları öğrenmek için Demirtaş'ın çağrısına uyup, Bahçeli ile oraya gider misiniz' sorusuna Sayın Demirtaş'ın çağrısına yanıt vermek için önce olayların ayrıntısını öğrenmemiz gerekiyor yanıtını verdi. Emeklilere ikramiye konusundaki kararlılığını yineleyen ve Kürt sorununu CHP'nin çözeceğini iddia eden Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile koalisyon konusundaki soruya ise Tek başımıza iktidar istiyoruz dedi.

RESİM 9

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu akşam yaklaşık iki saat boyunca Ekşi Sözlük yazarlarını sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu'nun Ekşi Sözlük yazarlarının sorularına verdiği cevapların bazıları şöyle

Soru: "Başta baş hırsız olmak üzere hırsızları yargılamayı kabul edip, dış politikada barışçıl politikalar izleyeceğini söylerse Davutoğlu'nun AKP'si ile koalisyon kurar mısınız"

Kemal Kılıçdaroğlu: Türkiye'nin sorunları ağır. Tek başımıza iktidar istiyoruz. Bunun için de sizin oyunuz dahil tüm gençlerden oy istiyoruz.

Soru: "Kontenjan adaylarını nasıl belirliyorsunuz bazı isimler tepki çekiyor"

Kemal Kılıçdaroğlu: Kontenjan adaylarını demokrasiye ve halkımıza kazandırabileceklerini göz önünde bulundurarak seçiyoruz. Kontenjana başvuran tüm adaylarımızın da değerli olduklarını belirtmek isterim.

Soru: "Merhaba, GSS prim borcu hakkında bir şey yapacak mısınız başkan"

Kemal Kılıçdaroğlu: Geliri olmayan gençlerin sigorta prim borcu ödemesini doğru bulmuyoruz. Önce iş bulacağız ki genel sağlık sigortasını yapmış olalım. sosyal devlet de bunu öngörür.

RESİM7

Soru: "Prim gelir üzerinden alınır geliri olmayan gençten hangi primi alacaksın"

Kemal Kılıçdaroğlu: AKP işsiz gençleri fakirliğe mahkum ediyor. Biz etmeyeceğiz.

Soru: "Sayın Kılıçdaroğlu hoş geldiniz. sorum şu şekilde En son yapılan yerel seçimlerde Ankara ve Antalya'da aleni hile yapılmasına rağmen CHP bu duruma çok pasif kalmıştır. seçmeninizin hakkını aramakta yetersiz kaldığınızı düşünüyor musunuz "

Kemal Kılıçdaroğlu: Çok pasif kaldığımız eleştirisine katılmıyoruz. hakkımızı sonuna kadar aradık. Avrupa insan hakları mahkemesine kadar davayı götürdük. seçim sandıklarına sadece CHP değil Ankara ve Antalya'da parti dışındaki gençler de sahip çıktı. ayrıca sandıklara sahip çıkmak demokrasiye inana herkesin temel görevidir. Sandıklara sahip çıkma konusunda bütün görevlerimizi yaptık mı buna evet dersem size doğru cevap vermemiş olurum.

RESİM5

Soru: "Enflasyon altında ezilen memuraçalışana karşı neden bir vaadiniz yok "

Kemal Kılıçdaroğlu:  19 Nisan pazar günü seçim bildirgemizi açıklayacağız. Ezilen memur ve çalışan beklesin.

Soru : "Ağrı'da olanları öğrenmek için Demirtaş'ın çağrısına uyup, Bahçeli ile oraya gider misiniz"

Kemal Kılıçdaroğlu: Ağrı'daki olayları ayrıntılarıyla öğrenmek için tüm çabamızı gösteriyoruz. iddialar vahim, olayları inceleyeceğiz. kimsenin endişesi olmasın. Sayın Demirtaş'ın çağrısına yanıt vermek için önce olayların ayrıntısını öğrenmemiz gerekiyor.

RESİM4

NOTER SENETLERİYLE BENİM VAADİMİ HER ZAMAN BANA HATIRLATABİLİRLER

Soru: "Ben en çok noter tasdikli vaadinizi merak ediyorum. niye noter tasdikli buradan bizimpartimizinbenim sözüme güvenemezsiniz'i mi çıkarmamız gerekiyor Ayrıca bu noter tasdiğinin ardından parayı hangi kaynaktan bulmayı düşünüyorsunuz

Davutoğlu başarısız olursa istifa etsin demiştiniz, siz kendinizi başarısız bulmuyor musunuz kaç tane seçime girdiğiniz ve ne oranda oy aldığınız ortada. Sizce CHP şu anda başarılı bi parti mi Eğer cevabınız evet başarılı buluyorum ise başarı ölçünüz nedir"

Kemal Kılıçdaroğlu: Siyasette bir ilki başlattım. Verdiğim sözün arkasında duracağım. Güvencesi de noter senedim. Çünkü politikacılar bir süre sonra vaatlerini unutuyorlar. Emekliler noter senetleriyle benim vaadimi her zaman bana hatırlatabilirler.

Soru: "Sosyal yardımları azaltmayacağız tam tersine arttıracağız diyorsunuz, peki bu sosyal yardımları yapan ancak mülki amirin iki dudağının arasında çalışan vakıf personeline (sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı) kadro vermeyi düşünüyor musunuz"

Kemal Kılıçdaroğlu: Genel olarak kadrosuz eleman çalıştırmak sosyal devletin'!' ayıbıdır.

RESİM3

KILIÇDAROĞLU NÜKLEER SANTRALE KARŞI KAMPANYAYA BEN DE İMZA VERDİM

Soru: Halkın istememesine rağmen nükleer santralin ara vermeden yapılmaya devam edilmesi sizi de rahatsız etmiyor mu bu konu hakkında net bir savunma politikanız ve santralin inşaatını engellemeye yönelik bir adımlarınız var mı? Üniversitelerde AKP'den rahatsız çoğu aydın genci HDP'yi, ÖDP'yi ve ona benzer kollektif öğrenci topluluklarını desteklerken buluyorum. Sizin görüşünüze yakın bu gençleri çekme adına ne yapmayı planlıyorsunuz çünkü çok katı bir şekilde sizin partinize oy vermemeyi düşünen size çok da uzak olmayan gençler mevcut."

Kemal Kılıçdaroğlu:  Nükleer santrallerle ilgili parti olarak bizim yargıya başvurma hakkımız yok. bu konudaki STK'lar başvuru yapıyor. biz de destek veriyoruz.

Kişisel olarak nükleer santrale karşı açılan kampanyaya Mersin'de ben de imza verdim.

Bizim hedefimiz yenilenebilir enerji. Hiçbir kesime rant yaratmadan da Türkiye'nin enerji sorununu çözebiliriz.

SEÇİM BARAJINI KALDIRACAĞIZ

Soru: "İktidara geldiğiniz takdirde seçim barajını kaldıracak mısınız evetse ne zaman"

Kemal Kılıçdaroğlu:  Seçim barajı bizim demokrasinin en büyük ayıbır. 12 Eylül Darbesi'nin ürünüdür. Kaldırmayı taahhüt eden tek partiyiz.

RESİM 8

KILIÇDAROĞLU KÜRT SORUNUNU BİZİM DIŞIMIZDA HİÇBİR PARTİ ÇÖZEMEZ

Soru: "Sayın Başkan, AKP'nin çözüm sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz Eğer siz hükümete gelirseniz sürece dair yöneliminiz ne yönde olur Süreç devam mı eder farklı bir yola mı girersiniz "

Kemal Kılıçdaroğlu: Kürt sorununu bizim dışımızda hiçbir parti çözemez. Bu konuda iddialıyım. çünkü biz samimiyiz.

Soru:"Siyasetten soğumuş insanları CHP'ye oy vermeye nasıl ikna edeceksiniz yüzen oyları nasıl toplayacaksınız"

Kemal Kılıçdaroğlu: Türkiye'nin bu kadar sorunu varken siyasetten soğumaya kimsenin hakkı yok. tam aksine siyasete daha fazla asılmalıyız.

RESİM1

KILIÇDAROĞLU 12 YILLIK ZORUNLU EĞİTİMİ GETİRECEĞİZ

Soru:"Partinin uzun ve orta vadedeki eğitim hedefleri neler 

4+4+4 ucubesinden kurtulacak mıyız 

Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında revizyona gitmeyi düşünüyor musunuz"

Kemal Kılıçdaroğlu: Okul öncesi dahil 12 yıllık zorunlu eğitimi getireceğiz. 4+4+4 ucubesi bizi çağ dışına itiyor.

Soru:"Merhaba sayın başkanım. Atanamayan öğretmenler konusunda ciddi bir programınız var mı bir sosyal bilgiler öğretmeni olarak, 23.000 mezunumuz var ve bu sene 1200 kişi alındı. birkaç bölüm hariç çoğunun durumu böyle. bu sorunu nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz bir plan-proje var mı parti olarak."

Kemal Kılıçdaroğlu: Atanamayan değil atama bekleyen öğretmen diyorum. CHP iktidarında her öğretmen öğrencisiyle buluşacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nın son raporu 200 bin dersliğe ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. bu rakam bile atama bekleyen öğretmen sorununu çözecektir.

GİDELİM