Muharrem İnce'den MHP'li vekile 50 bin TL'lik dava

Muharrem İnce'den MHP'li vekile 50 bin TL'lik dava
24 Haziran seçimlerinde CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı olan Yalova eski Milletvekili Muharrem İnce, geçtiğimiz günlerde kendisine yönelik hakaretlerde bulunan MHP'li Cemal Enginyurt'a dava açtı.

Halk TV'den Can Coşkun'un haberine göre; Muharrem İnce'nin şikayeti üzerine Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt aleyhine 50 bin TL manevi tazminat ve eyleminin kınanması talepli dava açıldı.

İnce'nin avukatı Mustafa Kemal Çiçek, müvekkilinin Enginyurt'u muhatap almadığını, buna rağmen MHP'li milletvekilinin hakaret etmeyi gelenek haline getirdiğini belirterek, benzer içerikte birçok hakaret davasının da sürdüğünü kaydetti. 

Muharrem İnce'nin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde TCK.125.madde kapsamında şikayette bulunduğu da öğrenildi. 

NE OLMUŞTU?

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Ordu Akkuş Dernekler Federasyonu’nun 16 Mart 2019 Cumartesi günü Ankara Bağlum’da düzenlediği buluşmada konuşmuş ve Muharrem İnce'ye hakaretlerde bulunmuştu. 

2-031.jpg

ÖZHASEKİ DAVETİNDE İNCE'YE HAKARET

AKP-MHP Cumhur İttifakı'nın Ankara adayı Mehmet Özhaseki'ye eşlik etmek için o davette bulunan Enginyurt, “Biz beka diyoruz, tavukçu Muharrem diye bir salak var. ‘Zeka sorunu’ diyor. Senin nerende zeka var? Sende zeka yok ki oğlum zaten” sözleriyle Muharrem İnce'ye hakaretler savurmuştu. 

TCK 125 NEDİR?

Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.