MİT'in Bütçesi Yüzde 47 Arttı!

MİT Müsteşarlığı’na yüzde 47’lik artışla 1.6 milyar liralık bütçe ayrıldı. Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, “Özellikle sermaye giderlerinde artış vardır. MİT Müsteşarlığı için yeni bina yapılıyor. Dolayısıyla...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
MİT'in Bütçesi Yüzde 47 Arttı!

MİT Müsteşarlığı’na yüzde 47’lik artışla 1.6 milyar liralık bütçe ayrıldı. Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, “Özellikle sermaye giderlerinde artış vardır. MİT Müsteşarlığı için yeni bina yapılıyor. Dolayısıyla ödenekte bu anlamda artış söz konusudur” dedi.

Elvan, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Başbakanlık, MİT, MGK Genel Sekreterliği, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2016 yılı bütçelerini sundu. Elvan, Başbakanlığın 2014 giderinin, 2 milyar 310 milyon 918 bin 50 lira, 2015’te ise 2.4 milyar olarak gerçekleştiğini söyledi. Elvan, “Başbakanlığın 2016 bütçesinin ise yaklaşık 1.3 milyar lira olarak teklif edildiğini” bildirdi.

DİYANET’E 6.5 MİLYAR

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2014 gider gerçekleşmesinin 5.7 milyar, 2015 gider gerçekleşmesinin 6 milyar lira olduğuna işaret eden Elvan, 2016 teklifinin ise yaklaşık 6.5 milyar lira olduğunu kaydetti. Elvan, “Burada, yüzde 12.8 artış söz konusudur. Bu artışın önemli bir kısmı, personel giderleri için öngörülen ilave ödemelerdir” dedi.

SERBEST BIRAKILSIN

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün serbest bırakılmasını istedi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Başbakanlık bütçesinin görüşmeleri sırasında söz alan Özkan, bütçe görüşmeleriyle ilgili eleştirilerde bulundu. Özkan, “Can Dündar ve Erdem Gül’den özür diliyorum. Arkadaşlarımın yaptığı çalışmalar burada heba olup gidiyor. Can Dündar ve Erdem Gül’ün serbest bırakılmasını istiyorum. Süre dilenmeyeceğim. Adalet, özgürlük ve barış için mücadele etmeye, her kuruşun hesabını sormaya çağırıyorum sizi” diye konuştu. CHP’li Aykut Erdoğdu ise, “Özgür basın yoksa demokrasi yoktur. Böyle demokrasi, eşit rekabet olmaz. Bütün yayın organlarını TRT’ye çevirdiniz. Demokrasicilik oynamayalım” dedi.