Milyarlar kazanacak mütahitler milyonu çok buldu

Milyarlar kazanacak mütahitler milyonu çok buldu
İstanbul'da kentsel dönüşümün pilot bölgesi olan ancak yıllardır sorunlarla boğuşanFikirtepe'de müteahhit firmalarla anlaşmayanlar için ilk acele kamulaştırma kararı uygulandı. İlk acele kamulaştırma kararı Vartaş'ın...

İstanbul'da kentsel dönüşümün pilot bölgesi olan ancak yıllardır sorunlarla boğuşanFikirtepe'de müteahhit firmalarla anlaşmayanlar için ilk acele kamulaştırma kararı uygulandı. İlk acele kamulaştırma kararı Vartaş'ın proje alanındaki 2 hak sahibi için çıktı. Kamulaştırma bedeli metrekare başına 9 bin lira olarak belirlendi.

SIRADA BAŞKA MÜLK SAHİPLERİ DE VAR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre şu anda 5 yapı adasında acele kamulaştırma için mahkemeye başvuruldu. Bunların Vartaş'ın yanı sıra Şua İnşaat, Selka NSK (eski adıyla E7), Mutlu Turizm ve Maritaş'ın proje sahaları olduğu öğrenildi. 10 proje adasında daha kamulaştırma bekleniyor.

ŞİRKETE SATMAK İSTEMEYENİN MALINA EL KONDU

Müdürlük, Fikirtepe'deki son duruma ilişkin bilgileri paylaştı. 57 proje adası bulunan Fikirtepe'de şu ana kadar 12 proje adasında yüzde 100 anlaşma sağlandı. Teknik Yapı, Emay, Anka Yapı, Nuhoğlu ve Vartaş'ın ruhsat aldığı Fikirtepe'de son olarak Selimoğlu-Pana Grup ruhsatını aldı. Böylece ruhsat alan ada sayısı 6'ya çıktı. 5 projenin daha ruhsat incelemeleri sürüyor. 2/3 çoğunlukla anlaşma sağlanan adaların toplamı 32 olurken, 22 adada yüzde 90'ın üzerinde anlaşma yapıldı.

KAMULAŞAN ALAN HAZİNEYE GEÇTİ

Kamulaştırma kararının 6 Ocak'ta alındığını belirten Vartaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, kamulaşan alanın Hazine'ye geçtiğini, kendilerinin Hazine ile kat karşılığı anlaşma yapacaklarını dile getirdi.

5 ADA HALEN MAHKEMELİK

Müdürlüğün açıklamasında firmalar ve malikleri bir araya getirerek uzlaşma toplantıları düzenledikleri, toplantılar sonrasında anlaşma yapmayanlar için acele kamulaştırma işlemlerine başladıkları belirtildi. Açıklamada "12 yapı adası toplantısı düzenlendi. Yapılan bu işlemler sonrasında 2 adet yapı adasında anlaşma oranı yüzde 100'e tamamlandı. 5 adet yapı adasında acele kamulaştırma işlemleri başlatıldı. Bir tanesinde (Vartaş) mahkemece bedel tespiti yapılmış ve mahkeme tarafında kamulaştırmaya ilişkin karar verilmiştir" denildi. Duyuruda anlaşma yapmayanlara, "Projenin önünü tıkayarak, kilitleyerek hiçbir yere varılmaz. İmza atmayan maliklerin bir an önce çoğunluğa uyarak sözleşme yapıp, projenin önünü açmaları en doğru karar olacaktır. Aksi halde acele kamulaştırma yapılacaktır" diye seslenildi.

MİLYARLAR KAZANACAK MÜTAHİTLER MİLYONU ÇOK BULDU

Fikirtepe'deki ilk kamulaştırma kararı Vartaş'ın proje alanında uygulandı. İstanbulAnadolu 3. Asliye Hukuk Mahkemesi "itiraz yolu kapalı" kaydıyla kararını verdi. Metrekare başına 9 bin lira olan kamulaştırma bedeli taksitle ödenecek. Hak sahiplerinden 3 metrekare yere sahip olan 27 bin lira, 257 metrekare yere sahip olan 2.3 milyon lira alacak. Vartaş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, bakanlığın ara buluculuk çabasına rağmen iki hak sahibiyle anlaşamadıklarını belirterek, "Hak sahiplerine ayda toplam 1 milyon 70 bin lira kira ödüyoruz. Anlaşmak istemeyenler bu bedeli istedi. 3 metrekarelik yere 1 milyon lira isteniyor. Bir diğeri, 257 metrekaresine karşılık 8 daire istiyor. 2 kişinin imzasıyla 590 kişinin hakkı engelleniyordu" diye konuştu. (Kaynak:Vatan)

Etiketler :