MHP'de Muhaliflere Operasyon Başladı!

MHP'de Muhaliflere Operasyon Başladı!
Olağanüstü kongrenin toplanması için dava açan muhalif kanat, dün MHP Genel Merkezi’nin görevde alma kararlarıyla sarsıldı.Muhalif kanadın attığı adımlar ve olağanüstü kongrenin toplanmaması için strajesini kuran MHP Genel...

Olağanüstü kongrenin toplanması için dava açan muhalif kanat, dün MHP Genel Merkezi’nin görevde alma kararlarıyla sarsıldı.

Muhalif kanadın attığı adımlar ve olağanüstü kongrenin toplanmaması için strajesini kuran MHP Genel Merkezi ilk olarak mahkemeden 15 günlük ek süre isteyerek savunma zamanını 11 Mart’a kadar uzatmıştı. Genel Merkez dün de teşkilat kapatma ve parti yöneticileri ile bazı delegeler hakkında disiplin işlemi hamlesini yaptı. MHP Teşkilat İşleri’nden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin imzasıyla Denizli, Aksaray, Uşak ve Kilis İl teşkilatları ile Aksaray Merkez İlçe Teşkilatlarının kapatıldığı il başkanlıkları ve valiliklere bildirildi.

Öte yandan Denizli İl Başkanı Yasin Öztürk, Aksaray İl Başkanı Ayhan Erel, Uşak İl Başkanı Ali Kurt, Kilis İl Başkanı Arif Amoca, Aksaray Merkez İlçe Başkanı Ferit Köse başta olmak üzere delege sıfatıda taşıyan bazı önemli isimler hakkında “kesin ihraç istemiyle tedbirli” olarak disiplin süreci başlatıldı.

Parti yönetiminden edinilen bilgilere göre, kapatma ve disipline sevk gerekçesi; “güvensizlik” ve Genel Başkan Devlet Bahçeli başta olmak üzere parti yöneticilerine yönelik hakaret ve küçük düşürücü açıklama ve davranışlar.

Parti yöneticileri teşkilat kapatma ve disipline sevk kararlarının davamının geleceğini ve bu konuda en ufak bir taviz verilmeyeceğini belirtti.

45 günde kongre

Genel Merkez kapatılan teşkilatlara yeni yönetimleri de atadı. Tüzük gereği 45 gün içinde bu teşkilatlarda il kongreleri gerçekleştirilecek. Kongrelerde imzacı delegelerin bu sıfatları düşecek. Böylece olası bir olağanüstü kongrede oy kullanma hakkı ortadan kalkacak.

33 isim ektilenecek

Genel Merkez ayrıca mahkemeye il kongreleri sürecinin başladığını bu nedenle olağanüstü kongrenin yapılmasının mümkün olmadığı gerekçesini bildirerek muhalifleri köşeye sıkıştıracak. Bu 4 teşkilatı kapatma ve disipline sevk işlemlerinden il başkanlarıyla birlikte delege sıfatı taşıyan 37 isimden imza veren 33’nün etkileneceği öğrenildi. Diğer imzacı il teşkilatlarının da önümüzdeki günlerde kapatılarak muhaliflere verilen destek zayıflatılacak.

Milliyet