Kurban bağışı nasıl yapılır? Vekaleten kurban bağışı nasıl yapılır?

Koronavirüs salgınının gölgesinde geçen ikinci Kurban Bayramı'nda Covid-19 riskinin devam etmesi nedeniyle 'kurban bağışı' yapmak isteyenlerin oranında artış olması bekleniyor. Peki kurban bağışı nasıl yapılır? Vekaleten kurban bağışı nasıl yapılır? Vekaleten kurban kesilirken fıkhi olarak nelere dikkat etmek gerekir? İşte kurban bağışına dair tüm detaylar...

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Temmuz 2021 12:33
Kurban bağışı nasıl yapılır? Vekaleten kurban bağışı nasıl yapılır?

Koronavirüs salgınının etkisiyle bu yıl kurban bağışlarında artış olması yönünde beklentiler var. Covid-19'un hala risk oluşturduğuna dikkat çeken uzmanlar, kurban kesim alanlarının kalabalık olması ve hijyen kurallarının uygulanması oldukça zor olan alanlar olması sebebiyle bulaş riskinin oldukça fazla olduğunu belirtiyor. Bu nedenle bu yıl da pandeminin etkisiyle kurban bağışı kültürünün gelişeceği yönünde beklentiler var. 

Vekaleten kurban bağışı nasıl yapılır? 

Peki vekaleten kurban bağışı nedir? Vekaleten kurban bağışı olur mu? Vekaleten kurban ibadeti, Diyanet İşleri Başkanlığı, kurban ibadetlerinin maddi bir ibadet olduğu için vekaleten yapılabileceğine dair izin/cevaz veriyor. Dini kurallara uygun olarak; belirlenen kurbanlar, din görevlilerinin de katılımıyla dini vecibelere uygun şekilde kesilir.  Ayrıca kesim işlemi yapılırken vekaleti veren kurban sahibinin ismi okunur. 

Kurban bağışı ne kadar? 

Kurban bağışı kabul eden kurumlar ve kendi belirledikleri vekaleten kurban kesim bedelleri vardır. Bu kurumlar arasında devlete bağlı hem de özel sivil toplum kuruşları bulunuyor. Bu kurumlardan biri olan Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Türkiye Diyanet Vakfı 'Vekaletle Kurban Kesim Organizasyonu' düzenliyor. Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı 2021 Kurban Bayramı vekalet yoluyla kurban kesim bedellerini açıkladı. Vekaletle kurbanlık fiyatı ne kadar? Vekaletle kurbanlık ücretleri yurt içinde 1125 lira, yurt dışında 925 lira olarak belirlendi.

Fotoğraf: AA