Kılıçdaroğlu Zonguldak'ta Konuştu

Kılıçdaroğlu Zonguldak'ta Konuştu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Zonguldak mitinginde konuştu.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Başbakan Kemal' sloganları eşliğinde sahneye çıkarak, kendisinin kul hakkı yemediğini ve yedirtmeyeceğini...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Zonguldak mitinginde konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Başbakan Kemal' sloganları eşliğinde sahneye çıkarak, kendisinin kul hakkı yemediğini ve yedirtmeyeceğini belirterek, “Kim kazanıyorsa, kim alın teri döküyorsa ona hakkını vereceğiz. Kimse aç ve açıkta kalmayacak. 17 milyon yoksulumuz var. Ne demek biliyor musunuz 17 milyon? 17 milyon yoksul aylık geliri 200 liranın altında demek. Şimdi ben Ankara’da vicdan var mı yok mu sormak isterim. Vallahi de billahi de sormak isterim. Karşıma bir çıksalar soracağım da, çıkmıyorlar. Yav arkadaş, 200 lirayla bu aile nasıl geçiniyor ya?” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Madenci Anıtı önünde düzenlenen partisinin mitingine katıldı. Burada bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, kendisinin mütevazi bir insan olduğunu belirtti.

Kendisinin halktan biri olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Benim yalılarım katlarım falan filan yok sizden birisiyim. 7 çocuklu bir aileden geliyorum, rahmetli annem okum-yazma bilmezdi. Ablam da okuma yazma bilmiyor. 7 kardeştik, içlerinden üniversiteyi bitiren sadece benim. Okudum, çalıştım, siyasete atıldığım gün de bütün mal varlığımı internet siteme koydum. Çünkü hepsi alın teri ile kazandığım mal varlığıydı. Dolayısıyla sizden birisiyim. Halktan birisiyim. Acılarınızı, zorluklarınızı, geçim zorluğunu biliyorum” diye konuştu.

“KAYNAĞI NASIL BULDUĞUMU İLK BAYRAMDA GÖSTERECEĞİM”

Ramazan ve Kurban bayramlarında emekliye 1 maaş ikramiye vereceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, 11 milyon emeklinin tamamından 1 fire bile olmadan kendisine oy vermesini istedi. Milletin geçinemediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bu milletin emekliye vefa borcu var. Üniversite kurulduysa emekli sayesinde. Fabrika kurulduysa emekli sayesinde. Oturdular çalıştılar, ter döktüler emekli oldular. İnsan gibi yaşamak istiyorlar. Alışveriş yapmak istiyorlar. Bayramı huzur içinde geçirmek istiyorlar. Ben bunu söylüyorum, ‘parayı nereden bulacaksın’ diyorlar. Ankara’dakiler duysunlar, o paraları bulacağım ilk Ramazan, ilk Kurban Bayramı’nda kaynak nasıl bulunurmuş onlara göstereceğim” ifadelerini kullandı.

“VALLAHİ DE BİLLAHİ DE SORMAK İSTERİM”

Seçim vaatlerini anlatan Kılıçdaroğlu, “Ben kul hakkı yemem, kul hakkı da yedirtmem. Kim kazanıyorsa, kim alın teri döküyorsa ona hakkını vereceğiz. Kimse aç ve açıkta kalmayacak. 17 milyon yoksulumuz var. Ne demek biliyor musunuz 17 milyon? 17 milyon yoksul aylık geliri 200 liranın altında demek. Şimdi ben Ankara’da vicdan var mı yok mu sormak isterim. Vallahi de billahi de sormak isterim. Karşıma bir çıksalar soracağım da, çıkmıyorlar. Yav arkadaş, ‘200 lirayla bu aile nasıl geçiniyor ya?’ Askeri ücreti bin 500 lira yapacağız. Nasıl bin 500 lira olurmuş, nerden bulacakmışız” ifadelerini kullandı.

“KISIR SİYASETİN DE DIŞINDA KALACAĞIM”

İktidarın projelerine itiraz ettiğini fakat “Kılıçdaroğlu’nun şu projesi yanlıştır” diyemediğini kaydeden CHP lideri, “Bütün projeleri hayata geçireceğim, refahı tabana yayacağım. Her evde tencere kaynayacak. Herkes huzur içinde olacak. Huzursuzluk istemiyorum. Kısır siyasetin de dışında kalacağım. ‘Sen bunu yaptın o bunu yaptın’ değil. Ben bu ülke için her şeyi yapacağım. Onların siyaset anlayışı ile bizim siyaset anlayışımız arasında Ağrı Dağı kadar fark var. Onların düşündüğü ile bizim düşündüğümüz arasında dünya kadar fark var” dedi.

Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nu eski görkemli günlerine ulaştıracaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “En az 5 bin kişiyi yeniden ama yeniden istihdam edeceğiz. Benim ülkemde kömür var mı? Çalışan var mı, var. İşsiz var mı, var. niye dışarıdan kömür getiriyoruz. Benim ülkemde var mı bunlar, hepsi var. Ne eksik ahlaklı siyaset eksik. Temiz siyaset eksik, halkı düşünen siyaset eksik. Benim derdim benim cebim değil. Benim derdim vatandaşın cebi. Benim için yandaş yok, vatandaş var” ifadelerini kullandı.