Kılıçdaroğlu: Siyasette 24 Saat Çok Uzun Bir Süredir

Kılıçdaroğlu: Siyasette 24 Saat Çok Uzun Bir Süredir
 CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Siyasette 24 saat çok uzun bir süredir” dedi.Devlet Bahçeli ile yaşanan gerginliğe değinen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Siyasette geri dönülmez nokta olduğuna inanmıyorum. İnsanlar,...

 CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Siyasette 24 saat çok uzun bir süredir” dedi.

Devlet Bahçeli ile yaşanan gerginliğe değinen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Siyasette geri dönülmez nokta olduğuna inanmıyorum. İnsanlar, koşullar değiştikçe elbette ki yeni ufuklara açılır. Siyasette 24 saat çok uzun bir süredir” dedi. Bahçeli’ye kırgın olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, AKP’ye kapıları kapatıp kapatmadığı sorusuna da “Hiçbir parti ile biz kapıları kapattık diye bir ifade kullanmayı doğru bulmuyorum” cevabını verdi. Siyasetçilerin birbirlerini zaman zaman eleştirebileceğini belirten Kılıçdaroğlu, “Ama bunu bir kan davasına, bunu bir kavgaya dönüştürmenin doğru olmadığına inanıyorum çünkü o siyasetçiyi de halk seçti, beni de halk seçti” ifadelerini kullandı.

HERHANGİ BİR KIRGINLIĞIM YOK

 YeniÇağ gazetesi Ankara temsilcisi Ahmet Takan’a konuşan Kılıçdaroğlu, “Devlet Bey’e, herhangi bir kırgınlığım yok. Görüşme kapıları açık. Devlet Bey, ilkeleri olan birisidir. Siyasette önemli bir aktör olarak görüyoruz. Kimin kiminle koalisyon kuracağı değil, hangi ilkelerden yola çıkılarak koalisyon kurulacağını tartışmak lazım” dedi. Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Ben siyasette geri dönülmez nokta olduğuna inanmıyorum. İnsanlar, koşullar değiştikçe elbette ki yeni ufuklara açılır. Koşullar değişir ona göre siyaset kurumu bir araya gelebilir, konuşabilir yeni koşulları değerlendirebilir. Siyaset siyah ve beyazdan oluşmuyor. Siyasette gri alanlar çok fazla. Dolayısıyla o gri alanlar siyasetin esnekliğini gösterir aslında. Bu sadece bizde değil bütün dünyada böyle. Siyasetin varlığından itibaren böyledir. Siyasette 24 saat çok uzun bir süredir.”

KAN DAVASINA DÖNÜŞMEMELİ

“Biz Türkiye’nin bekası, dünyada saygın bir konumda olması, güçlenmesi ekonomik olarak, siyasal olarak, sosyolojik olarak, güçlenmesi bölgesinde gerçekten güçlü bir ülke olması için çalışıyoruz. Sadece ben değil, bütün siyasi parti liderlerinin aynı perspektifle bakmaları gerektiğine inanan birisiyim. Dolayısıyla siyasetçiler birbirlerini zaman zaman eleştirebilirler vatandaşın eleştirdiği gibi. Ama bunu bir kan davasına dönüştürmek, bunu bir kavgaya dönüştürmenin doğru olmadığına inanıyorum çünkü o siyasetçiyi de halk seçti, beni de halk seçti.”

Devlet Bey’e kırgın mısınız?

“Hayır, herhangi bir kırgınlığım yok.”

Tekrar görüşme kapıları açık mı diyorsunuz?

“Elbette. Devlet Bey, siyasette saygınlığı olan birisidir. İlkeleri olan birisidir. Devlet Bey’i siyasette önemli bir aktör olarak görüyoruz.”

AKP ile koalisyona kapı araladığınız şeklinde yorumlar var. Araladınız mı kapıyı?

“Şunu söyleyeyim. Hiçbir parti ile biz kapıları kapattık diye bir ifade kullanmayı doğru bulmuyorum. Çünkü bütün partilerin varlık nedeni halktan aldıkları destektir. Halk destek vermişse o partiye kapıları kapattım diyemezsiniz. Ama koalisyon görüşmeleri sürecinde partilerin ilkelerinin olması da son derece doğaldır. Partiler ilkelerle yola çıkmalılar, ilkelerle koalisyon kurmalılar. Kimin kiminle koalisyon kuracağı değil, hangi ilkelerden yola çıkılarak koalisyon kurulacağının artık tartışılması lazım. Eski alışkanlıklardan Türk siyasetinin kurtulması lazım. Eski alışkanlık, ben şu parti ile kurarım, şununla hayatta kurmam. Ama biz eğer ilkelerde anlaşabilirsek bütün siyasal partilerle bir araya gelebilmeliyiz, rahatlıkla konuşabilmeliyiz. İlkeler nedir; yolsuzluk mu ilkelerimiz, hukukun üstünlüğü mü, kadın erkek eşitliği mi, yargının bağımsızlığı mı, emekliye iki maaş ikramiye verilmesi mi, güçlü bir sosyal devlet midir ilkelerimiz. Bu ilkeler çerçevesinde bir araya gelirsek siyasal partiler elbette kendi kimliklerini koruyacaklardır. Kendi siyaset anlayışlarını koruyacaklardır. Ama ortak payda üzerinde bir araya gelebiliriz, bir arada hükümet kurabiliriz. Bir engel olmaması lazım.”

Gerçek Gündem