KILIÇDAROĞLU: HORTUMLARI KESECEĞİZ

KILIÇDAROĞLU: HORTUMLARI KESECEĞİZ
CHP lideri Kılıçdaroğlu, Düsseldorf’ta yurtdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını temsilen 10 milletvekili seçileceğini söyledi.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim mitinglerini Almanya Düsseldorf’ta...

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Düsseldorf’ta yurtdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını temsilen 10 milletvekili seçileceğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim mitinglerini Almanya Düsseldorf’ta başlattı. Yurtdışı seçim çevresi oluşturma söz veren Kılıçdaroğlu, yurtdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını temsilen 10 milletvekili seçileceğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, askerlikte yurtdışından alınan ‘askerlik yapamaz’ raporlarının Türkiye’de de geçerli hale getirileceğini söyledi. Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satrır başları:

Partisinin ISS Dome’da düzenlenen seçim mitinginde yurt dışında yaşayan vatandaşlardan oy isteyen Kılıçdaroğlu, hükümeti eleştirerek “6 milyon 200 bin işsizimiz var. 17 milyon yoksulumuz var. Maaşı bin liranın altında olan 8 milyon emekliden söz ediyorum. Prim borcunu ödemediği için hastane kapısından geri çevrilen ölüme terk edilen binlerce esnaftan söz ediyorum. Kayıt dışı çalışan yüz binlerce işçiden söz ediyorum. Açlık sınırına dayanmış 1 milyon insanımızdan söz ediyorum. Yozlaştırılmış ahlak, namus ve şeref kavramlarından söz ediyorum. Esir alınmış bir hukuk sisteminden söz ediyorum. Bu tablo 21′inci yüzyılın dünyasına yakışmıyor. Bu tabloyu değiştirmemiz gerekiyor diyorsanız yer belli, adres belli, emek harcayanlar, alın teri dökenler belli, yoksulunu, işçisini, köylüsünü düşünenler belli. Adres Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi, 6 ok, Cumhuriyet Halk Partisi” dedi.

“DENİZ FENERİ FACİASINI ASLA UNUTMADIK”

Türkiye’nin temiz siyasete ihtiyacı olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, Deniz Feneri olayına hatırlattığı konuşmasında “Deniz Feneri faciasını asla unutmadık. İslami holdingler aracılığıyla Almanya’da alın terinin nasıl sömürüldüğünü, nasıl çalındığını biliyoruz. Ama bir şeyi hiçkimsenin unutmamasını istiyorum. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz her türlü sorununuza en duyarlı yaklaşımları ve çözümleri üreten partiyiz. Her sorununuzla ilgilendik. Deniz Feneri olayı yaşandığı zaman ben Almanya’ya geldim. İslami holdingler faciasında yine buradaydım. En temiz duygular, inançlarımız sömürüldü. İnançlarımız alın terimizin çalınmasına alet edildi. Yurt dışında yaşayan bütün yurttaşlarıma seslenmek istiyorum. Sizin inancınız bizim inancımızdır, sizin kimliğiniz bizim kimliğimizdir. Sizin yaşam tarzınız bizim yaşam tarzımızdır. Biz kimseyi ötekileştirmeden bütün yurttaşlarımızı kucaklıyoruz ve sizlere bağrımızı açıyoruz” diye konuştu.

“YURT DIŞI SEÇİM ÇEVRESİ OLUŞTURACAĞIZ”

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ile ilgili olarak Meclis’e kanun teklifi verdiklerini anlatan Kılıçdaroğlu, “TBMM’ye bir kanun teklifi verdik. Yurt dışında yaklaşık 5 milyon yurttaşımız yaşıyor. Bunun ağrılığı Batı Avrupa’da. Yurt dışı seçim çevresi olması için bir kanun teklifini TBMM’ye verdik. Amacımız şu, yurt dışından en az 10 milletvekilinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yurt dışında çalışan işçilerimizi, çalışanlarımızı, yurttaşlarımızı temsil etsin diye. Kanun teklifimizi verdik. Sözüm söz 8 Haziran’da CHP iktidarında ilk yapacağımız işlerden birisi budur. Yurt dışı seçim çevresi oluşturacağız ve sizler kendi özgür iradenizle seçeceğiniz 10 milletvekilini TBMM’ye göndereceksiniz” ifadelerini kullandı.

“EMEKLİ AYLIĞINIZDA ASLA VE ASLA KESİNTİ OLMAYACAK”

CHP iktidarında yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının emekli maaşından kesinti yapılmayacağını vaat eden Kılıçdaroğlu, “3201 Sayılı bir yasamız var. Yurt dışında çalışanların emekliliği. Prim borçlarınızı ödüyorsunuz. Üstelik az buz bir para da ödemiyorsunuz. Dolar bazında, Euro bazında ödüyorsunuz. Emekli oluyorsunuz. Bazen iş oluyor çalışıyorsunuz. Bazen sosyal yardım alıyorsunuz. Diyor ki hükümet madem sosyal yardım alıyorsun madem çalışıyorsun senin emekli aylığını keseceğim diyor ve kesiyor. Aynı uygulama Türkiye’de de var. Emekli olduktan sonra kişi çalışmaya başlıyorsa orada maaşın tamamını değil. Maaşın yüzde 15′ini kesiyorlar. 8 Haziran’da bize yetki verin. Bu garabeti bitireceğiz. Emekli aylığınızda asla ve asla kesinti olmayacak” şeklinde konuştu.

“BU TABLO 21′İNCİ YÜZYILIN DÜNYASINA YAKIŞMIYOR”

Ak Parti hükümetinin iktidarı boyunca yaptıklarını eleştiren Kılıçdaroğlu, “13 yıl önce biz yoksullukla mücadele edeceğiz, dediler. Biz yolsuzlukla mücadele edeceğiz, dediler. Biz yasaklarla mücadele edeceğiz, dediler. Türkiye’ye özgürlüğü getireceğiz, yoksulluğu bitireceğiz, dediler. Yasakları kaldıracağzı dediler. 13 yılın sonunda geldiğimiz nokta ne? 6 milyon 200 bin işsizimiz var. 17 milyon yoksulumuz var. Maaşı bin liranın altında olan 8 milyon emekliden söz ediyorum. Prim borcunu ödemediği için hastane kapısından geri çevrilen ölüme terk edilen binlerce esnaftan söz ediyorum. Kayıt dışı çalışan yüz binlerce işçiden söz ediyorum. Açlık sınırına dayanmış 1 milyon insanımızdan söz ediyorum. Yozlaştırılmış ahlak, namus ve şeref kavramlarından söz ediyorum. Düşüncesini özgürce açıklayamayan bir iş dünyasından söz ediyorum. Özgürlüğü elinden alınmış baskı altında bir medyadan söz ediyorum. Esir alınmış bir hukuk sisteminden söz ediyorum. Borç batağı içinde çaresizlikten çırpınan 5 milyon vatandaşımdan söz ediyorum. Bakara makara deyip en kutsal değerlerimizi sömüren bir düzenden söz ediyorum. 13′üncü yılın sonunda geldiğimiz nokta bu. Haziranda gideceğiz sandığa. Bu tablo Türkiye’ye yakışan bir tabloysa iktidara oy verilebilir. Ama bu tablo 21′inci yüzyılın Türkiye’sine yakışmıyor. Bu tablo 21′inci yüzyılın dünyasına yakışmıyor. Bu tabloyu değiştirmemiz gerekiyor diyorsanız yer belli, adres belli, emek harcayanlar, alın teri dökenler belli, yoksulunu, işçisini, köylüsünü düşünenler belli. Adres Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi, 6 ok, Cumhuriyet Halk Partisi” açıklamasında bulundu.

“SIFIR SORUN OLACAK, DEDİLER; BUGÜN BİR KOMŞUMUZ KALMADI”

Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dediler ki bütün komşularımızla sıfır sorun olacak. Bugün bir komşumuz bile kalmadı. Sadece içeride değil, dışarıda da aynı sorun yaşanıyor. Ortadoğu’da Müslüman kanı akıyor. 4 büyük başkentte Türkiye’nin büyükelçisi yok. Mısır’da, İsrail’de, Suriye’de, Libya’da yok. Cumhuriyet tarihinde ilk kez 4 başkentte Türkiye’nin büyükelçisi yok. Böyle bir tabloyu içimize sindiremiyoruz. Türkiye’nin başka ülkelerin iç işlerine müdahale etmesini istemiyoruz. Gelin yaşanabilir bir Türkiye’yi el birliğiyle kuralım”

“SİZDEN İSTEĞİM SANDIĞA GİDİN VE OYUNUZU KULLANIN”

7 Haziran’da yapılacak Milletvekili Genel Seçimi için oy kullanma işleminin ilk önce yurt dışında yapılacağını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “7 Haziran’da yeni bir başlangıç için yola çıkacağız. Siz oylarınızı daha önce kullanacaksınız. Sizden isteğim. Bir görev yapın. Partiye karşı değil. Çocuklarımıza karşı, torunlarınıza karşı. Yeni bir başlangıç yapacağız. Huzurlu bir Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz. Sizden isteğim sandığa gidin ve oyunuzu kullanın. Sadece siz değil, arkadaşlarınızı da götürün. Türkiye’ye karşı sizin borcunuz var. Biz yaşabilir bir Türkiye’yi sizlerin desteğiyle kuracağız” dedi.

“BİZE KAYNAK NEREDE, DİYE EN SON SORACAK KİŞİLER; İKTİDARDA OTURANLARDIR”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya’nın Düsseldorf kentinde gerçekleştirilen mitingde konuştu. Partisinin ISS Dome’da düzenlenen seçim mitinginde, CHP’nin seçim vaatlerine yönelik olarak hükümetin yönelttiği ‘kaynak’ sorusuna yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Bize kaynak nerede, diye soru soracak kişiler, en son iktidarda oturanlardır. Dedik ki asgari ücreti bin 500 liraya çıkaracağız. Verdikleri cevaba bakın. Asgari ücreti bin 500 liraya çıkarmak içşiye zulümdür diyor. Senin aldığın aylığa bak. Bırak o zulmü biraz da işçi çeksin. Biraz da o nasiplensin. Neden refahtan nasiplenmiyor o? Dedik ki mazotu çiftçi için 1,5 lira yapacağız. Çiftçiye verdiğimiz mazottan vergi almayacağız. Bunun nasıl yapacaksın? Sen pırlantada vergiyi sıfırladın. İncide, yakutta sıfırladın. Ben de benzinde mazotta sıfırlıyorum” dedi.

“BU RAPORLARIN TÜRKİYE’DE GEÇERLİLİĞİNİN OLMASI LAZIM”

Yurt dışından alınan sağlık raporlarının Türkiye’de geçerli olacağı sözünü veren Kılıçdaroğlu, “Gençlerimiz gidiyorlar, yaşadığı ülkeden askerlik yapamaz diye rapor alıyorlar. Ama bu raporlar Türkiye’de geçersiz. Gelip burada rapor alacaksınız diye. Sözüm söz, garabete de 8 Haziran’dan itibaren son vereceğim. Hangi ülkeden rapor alıyorsanız o raporlar aynen Türkiye’de de geçerli olacak. Doktor ise doktor hepsi aynı Hipokrat yeminini ediyor. Bu raporların Türkiye’de de geçerliliğinin olması lazım” sözlerini kaydetti.

“BENİM İNSANIM BİRİNCİ SINIF DEMOKRASİYE LAYIKTIR”

Avrupa Birliği’ne üyelik sürecine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “1963 yılında Ankara Anlaşması’nı dönemin başbakanı rahmetli İsmet İnönü imzaladı. Biz Avrupa Birliği’nin tam üyesi olmak istiyoruz. Bizim tam üyeliğimizi sağlayacak olan sizlersiniz. Sizin gücünüzdür. Bu gücünüze ihtiyacımız var bizim. Elbette ki sırtımızı Ortadoğu’ya dönmeyeceğiz. Elbette ki Ortadoğu çok önemlidir. Ama biz Ortadoğu’nun kavgalarının bir parçası olmak istemiyoruz. Kavganın savaşın bir parçası olmak istemiyoruz. Bize Mustafa Kemal Atatürk’ün miras bıraktığı görkemli bir söz var. ‘Yurtta barış, dünyada barış’. Biz ülkemizde de dünyada da barış istiyoruz. İşin özeti, kendi ülkemizde birinci sınıf demokrasi istiyoruz. Üçüncü sınıf demokrasiye layık bir ülke olarak kendimizi görmek istemiyoruz. Benim insanım birinci sınıf demokrasiye layıktır” diye konuştu.

“YÜZDE 10 SEÇİM BARAJINI CHP İKTİDARINDA KALDIRACAĞIZ”

Yüzde 10 seçim barajını CHP iktidarında kaldıracağını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bizim ülkemizde yüzde 10 seçim barajı var. 12 Eylül askeri darbesinin getirdiği. Birinci sınıf demokrasiye geçmenin ön koşulu yüzde 10 seçim barajını kaldırmaktır. Size söz, Düsseldorf’tan Türkiye’ye de söz, ilk bir yıl içinde yüzde 10 seçim barajını CHP iktidarında kaldıracağız. Milletin iradesi parlamentoya tam yansıyacak” ifadelerini kullandı.

“HAVUZ MEDYASINA GİDEN BÜTÜN HORTUMLARI KESECEĞİZ”

Medya özgürlüğüne vurgu yapan Kılıçdaroğlu, “Medya özgürlüğü çok önemlidir. Medyası özgür olmayan bir toplumun kendisi de özgür değildir. Medya özgürlüğünü sağlayacağız. havuz medyası belasına son vereceğiz. Havuz medyasına giden bütün hortumları keseceğiz. Sözüm söz” şeklinde konuştu.

“BİZİM TEMEL HEDEFİMİZ YÖK BELASINDAN ÜNİVERSİTELERİ KURTARMAKTIR”

CHP iktidarında YÖK’ü kaldıracağını açıklayan Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin üniversiteleri bilgi üretmiyor. Bilgi üretmesi lazım üniversitelerin. 21′inci yüz yıl bilgi toplumuna insanlığın bilgi toplumuna geçtiği bir yüzyıldır. Bir ülkenin üniversiteleri bilgi üretmezse o ülkenin uzun süre çağdaş dünyayı yakalama şansı yoktur. Bizim temel hedefimiz YÖK belasından üniversiteleri kurtarmaktır. 12 Eylül’ün getirdiği baskılardan ünivesiteleri kurtarmaktır” açıklamasında bulundu.

“YOKSULLUĞU TARİHE GÖMECEĞİM”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz sosyal devleti inşa edeceğiz. Söz verdim halkıma. 4 yıl içinde Türkiye’de hiçbir hane, hiçbri kişi ben yoksulum demeyecektir. Yoksulluğu tarihe gömeceğim. Sözüm sözdür. 17 milyon insan 3 milyon 750 bin hane 21′inci yüzyılın Türkiyesinde açlıktan ölen çocuk tablosunu yaşadığımız zaman yüreğimiz acıyor. Bu tabloya biz izin vermeyeceğiz. Bütün yurttaşlarımızı yoksulluk belasından kurtaracağız. Devleti yeniden yapılandıracağız. Sosyal devleti yeniden ayağa kaldıracağız. Sözümüz sözdür. Hedefimiz şu, refahı tabana yayacağız. Yoksulluğu sıfırlayacağız. Kredi kartı borcu olan, tefeci faizi ödeyen vatandaşı o borçlardan kurtaracağız. Sözüm sözdür. Bunu yapacağız biz”

“TÜRKİYE ONLARIN DÜŞÜNDÜĞÜNDEN DAHA ZENGİN”

Emeklilere bayramlarda birer maaş ikramiye sözünü yöneleyen Kılıçdaroğlu, “Dedik ki emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramında birer maaş ikramiye vereceğiz. Bayramları rahat geçirsinler. İkramiye vereceğiz derken ister Türkiye içinde ister Türkiye dışında hiç fark etmiyor. Bütün emeklilere birer maaş ikramiye vereceğiz. Birden kıyamet koptu. Ne demek emekliye ikramiye? Parayı nereden bulacaksın? Sarayı yaparken para var. Uçağı alırken para var. Yandaşa ihale verirken para var. Emekliye gelince para yok. Türkiye onların düşündüğünden daha zengin. Türkiye’de para var. Bütün mesele siyasi tercihte. Parayı kimin için kullanacaksın. Yandaş için mi emekli için mi? Saray için mi işsizliği gidermek için? Biz halkın çıkarlarını savunuruz. İşsizliği de bitireceğiz, yoksulluğu da bitireceğiz” dedi.

“SEN PIRLANTADA VERGİYİ SIFIRLADIN BEN DE MAZOTTA SIFIRLIYORUM”

Hükümetin CHP’nin seçim vaatlerine ilişkin ‘kaynak’ sorusuna yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Bize kaynak nerede, diye soru soracak kişiler, en son iktidarda oturanlardır. Dedik ki asgari ücreti bin 500 liraya çıkaracağız. Verdikleri cevaba bakın. Asgari ücreti bin 500 liraya çıkarmak içşiye zulümdür diyor. Senin aldığın aylığa bak. Bırak o zulmü biraz da işçi çeksin. Biraz da o nasiplensin. Neden refahtan nasiplenmiyor o? Dedik ki mazotu çiftçi için 1,5 lira yapacağız. Çiftçiye verdiğimiz mazottan vergi almayacağız. Bunun nasıl yapacaksın? Sen pırlantada vergiyi sıfırladın. İncide, yakutta sıfırladın. Ben de benzinde mazotta sıfırlıyorum” diye konuştu.

“SİYASET ZENGİNLEŞME ARACI DEĞİLDİR”

Kılıçdaroğlu, “Siyaset zenginleşme aracı değildir. Siyaset halka adanmışlıktır. Halkı sorunlarını çözmektir. Ben siyaseti böyle yapıyorum. Bizim iktidarımızda çocuklarımızın yatak odalarında boy boy kasalar olmayacak. Biz çocuklarımıza telefon edip ‘Oğlum paraları sıfırlayın’ demeyeceğiz. Biz kimsenin önüne yatmayacağız. Bizim iktidarımızda sadece halka saygı duyacağız” ifadelerini kullandı.

“GÜÇLÜ PARLAMENTER SİSTEMİ YENİDEN GETİRECEĞİZ”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, konuşmasında şu sözleri kaydetti: “Sözüm söz lider sultasına son vereceğiz. Sözüm söz parlamenter sistemi güçlendireceğiz. Birileri Başkanlık hevesi içinde. Bırakın aç tavuk kendisini buğday ambarında zannedermiş. Biz 12 Eylül darbe yasalarını değiştireceğiz. Güçlü parlamenter sistemi yeniden getireceğiz. Yasama organı yürütme organının arka bahçesine dönmeyecek. Yargı bağımsız ve tarafsız olacak”

ALEVİ DERNEKLERİ ADINA KONUŞAN SELÇİK: BU KESİNLİKLE DOĞRUYU YANSITMIYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından sahneye Alevi Dernekleri temsilen gelerek konuşan Mustafa Selçik, Alevi Dernekleri’nin CHP’ye destek verdiğini açıklayarak “Sayın genel başkanım bize bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Bundan sonra bir süre önce bir arkadaşımız çıktı. Bir siyasi parti ile pazarlıklar sonucu oradan aday oldu. Bütün Alevi toplumunun oraya yönleneceğini söyledi. Bu kesinlikle doğruyu yansıtmıyor. Avrupa’nın çeşitli şehirlerinden otobüslerle akın akın derneklerimiz, insanlarımız buraya geliyor. Genel başkanımıza desteklerini belirtmeye geliyorlar” dedi. Frankfurt’tan CHP mitingine gelen Sevim isimli bir Türk vatandaşı ise başının örtülü olduğunu ama CHP’ye destek verdiğini belirterek “Gördüğünüz gibi ben baş örtülüyüm. Ama Mustafa Kemal’in annesinin örtüsü türban değil. Herkes konuşmalı. Susmayın, sustukça sıra size gelecek. Örtülüyüm ama Mustafa Kemal’i seviyorum. Örtülüyorum ama altı okçuyum. Cumhuriyet Halk Partisi ve Kemal Kılıçdaroğlu diyorum” diye konuştu.