Kemal Kılıçdaroğlu: Millet İttifakı’na katılanların sayısı artabilir

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay, Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeyi köşesine taşıdı. Millet İttifakı'na katılanların sayısının artabileceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu," Mesele sayı değil. İktidar hedefli, sorunlara çözüm üretme hedefli güçlü bir anlayış. Bu oluştu. Elbette her partinin genel başkanının farklı değerlendirmeleri olacaktır" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Eylül 2021 10:01
Kemal Kılıçdaroğlu: Millet İttifakı’na katılanların sayısı artabilir

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile parti genel merkezinde yaptığı sohbeti bugünkü köşesine taşıdı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Halk TV ekranlarında önceki akşam yaptığı, “Ben cumhurbaşkanı adayı değilim, başbakanlığa talibim” açıklaması siyasetin gündemine oturmuştu.

Akşener’in bu sözleri için “Çok su kaldıracak” yorumunu yapan Balbay, yazısının devamında CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına yer verdi.

Mustafa Balbay’ın köşesinde yayımladığı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları:

- Bu iktidarın bittiğini kendileri de biliyor. Aslında Saray’daki de biliyor. Etrafındaki beslemeler ellerindeki gücü, imkânları kaybetmemek için bu gerçeği kendisine söylemiyorlar. Hatta tam tersini söylüyorlar.

- Gelinen nokta, tam bir çoklu organ yetmezliğidir. Bizim sıklıkla vurguladığımız beş temel alandaki sorunlar giderek derinleşiyor. Demokrasi, toplumsal barış, ekonomi, eğitim, dış politika darmadağınık. Ama bunlar çözülemez değil. Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yok. İktidarda bu yönde bir irade kalmadı. İşte yurtlar, böyle bir sorunun varlığını bile görmüyorlar.

"Bu iktidarın alternatifi oluşmuştur"

- Bu iktidarın alternatifi oluşmuştur. Bunu Saray’daki de görüyor. Bütün amacı oluşmuş olan yeni iktidar seçeneğini ortadan kaldırmak. Devletin, devlet kurumlarının imkânlarını da bunun için kullanmaktan çekinmiyorlar.

- Gerek Sayın Akşener’le gerek Milleti İttifakı’nın öteki bileşenleriyle gerekse ittifak dışındaki muhalefet partileriyle yeni iktidar hedefli, temel sorunların çözüm yöntemleriyle ilgili sürekli görüşüyoruz. Bunlar kamuoyu önünde ya da ayrıca oluyor. Hem genel başkanlar hem genel başkan yardımcıları düzeyinde.

"Millet İttifakı'na katılanların sayısı artabilir"

- Millet İttifakı’na katılanların sayısı artabilir. Ama mesele sayı değil. İktidar hedefli, sorunlara çözüm üretme hedefli güçlü bir anlayış. Bu oluştu. Elbette her partinin genel başkanının farklı değerlendirmeleri olacaktır. Ama hedef odaklı beraberlik sonuç alacak. Bundan en ufak bir şüphem yok. Bunu söyleme şekli değişik olabilir. Ben, “Dostlarımızla geleceğiz” diyorum; Meral Hanım, “13. cumhurbaşkanı Millet İttifakı’nın adayı olacak” diyor.

- HDP, ittifak bağlamında farklı bir siyaset yürütüyor. Bağımsız olarak seçime girmekten yana oldukları anlaşılıyor. Bu yöndeki düşüncelerinin ayrıntılarıyla hiç ilgilenmiyorum.

"6 Siyasi parti 'parlamenter sistem' toplantısı yapmıştı"

6 muhalefet partisi parlamenter sisteme dönüş için ortak metin oluşturma amacıyla İstanbul’da bir araya gelmişti.


Halk TV’ye bilgi veren kaynaklar, “Bu toplantıların düzenlenmesini CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun istediğini aktardı. Ardından öteki partilere de teklif götürüldü ve her partinin genel başkanının görevlendirmesiyle dün akşam ikinci toplantı yapıldı. Toplantılar bundan sonra da devam edecek. Her parti kendi parlamenter sistem önerisini masaya götürüyor, onun üzerinde görüşmeler yapılıyor. Ortak bir metin hazırlanmaya çalışılıyor. Halk TV’ye bilgi veren katılımcılar, “Ortak bir metin oluşturulduktan sonra belki de genel başkanlar ortak bir açıklama ile bunu kamuoyu ile paylaşacak. O açıklamanın nasıl yapılacağı henüz net değil. Ama amaç, ortak metin oluşturmak” dediler…

2018 Türkiye genel seçimlerinde CHP,İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Partisi seçimlere beraber girmişti.

KAYNAK: Cumhuriyet