Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel tutuklandı

Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel tutuklandı
6 yaşındaki çocuğun 'evlendirilmesi' davasında Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

Ülkede infial yaratan 6 yaşındaki çocuğun ‘dini nikahla evlendirilmesi' ve yıllarca sistematik cinsel istismara maruz bırakılmasıyla ilgili İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucularından baba Yusuf Ziya Gümüşel ve 6 yaşındaki H.K.G ile evlenen Kadir İstekli tutuklandı.

Duruşma 30 Ocak'ta

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından davaya ilişkin hazırlanan iddianamede, baba Yusuf Ziya Gümüşel ile anne Fatıma Gümüşel’in “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” suçundan 22 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyor. H.K.G'nin evlendirildiği Kadir İstekli hakkında ise “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” ve “cinsel saldırı” suçlarından 67 yıl 10 ay 15 güne kadar hapis cezası talep ediliyor.

Ne olmuştu?

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G., babasının 6 yaşında iken imam nikahı ile evlendirmesi sonucu, çocukluğu boyunca her gün cinsel istismara uğradığını anlatarak şikayetçi oldu. Birgün gazetesinin duyurduğu ve mahkemeye ulaşan dosyaya göre, 6 yaşındayken 29 yaşındaki bir müritle imam nikahı kıyılan H.K.G. ifadesinde cinsel istismarın kendisine bir oyun gibi gösterildiğini anlattı. İddianameye göre baba, İstanbul Çengelköy’deki bir medresede henüz 6 yaşındayken H.K.G’yi tarikat mensuplarından 29 yaşındaki Kadir İstekli ile evlendirdi.

İddianameye göre, evlilik kararının ardından, H.K.G’ye gelinliğe benzeyen beyaz bir kıyafet giydirdiler, genç bir adamı gösterip, “O artık senin kocan” dediler. Adam, çocuğu bir fotoğraf stüdyosuna götürdü. Birlikte fotoğraf makinesine bakarken H.K.G. evcilik oynadıklarını sanıyordu. Yıllar sonra ifadesinde H.K.G. imam nikahı kıyıldıktan bir gün sonra yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Kadir evlendiğimizi söyledi. Annem, babam nasıl evliyse bizim de evli olduğumuzu anlattı. ‘Sen benim karımsın, ben senin kocanım’ dedi. ‘Evliler böyle oyunlar oynar ama bu oyun kimseye söylenmez. Bak annenle baban kimseye söylemiyor’ dedi. Annem ile babam K.’ya ‘Damadım’ diyordu.”

Bir yıl sonra H.K.G, anne ve babasıyla memleketleri Sakarya Sapanca’ya gitti. Eşi Kadir İstekli de yanlarındaydı. Sapanca’daki evlerinin ikinci katında İstekli, H.K.G.’yi istismar etti.

Çengelköy’deki evlerine döndüklerinde istismar devam etti. Annesi önce karşı çıkmıştı. Ancak iddiaya göre babası annesinin evde olmadığı günlerde H.K.G.’yi karşı dairedeki Kadir İstekli'ye teslim ediyordu. Çocuk bunun normal olduğu yalanıyla kandırılıyordu. Çocuğa 13 yaşındayken nişan, 14 yaşına geldiğinde ise düğün yapıldı. Düğünden sonra Kadir İstekli ile H.K.G. aynı evde yaşamaya başladı.

Düğünden 4 ay sonra, 17 Ağustos 2012 günü, annesi kızı hastaneye götürdü. Doktor çocuğa istismarı hemen anladı ve polise haber verdi. Savcılık soruşturma başlattı.

Etiketler :