İzmir'de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

İzmir'de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı İzmir'de de törenlerle kutlandı. Bayram coşkusunun yaşandığı kentte, öğrenciler, kutlamalarda halk oyunları ve spor gösterileri yaptı. Ayrıca ilçe belediyeleri de, kendi bölgelerinde konser...

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı İzmir'de de törenlerle kutlandı. Bayram coşkusunun yaşandığı kentte, öğrenciler, kutlamalarda halk oyunları ve spor gösterileri yaptı. Ayrıca ilçe belediyeleri de, kendi bölgelerinde konser ve kutlama programları hazırladı. Kentte, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, 08.30'da, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Osman Tatlısu'nun, Atatürk Anıtı'na çelenk bırakmasıyla başladı. Çelenk bırakma töreninin ardından kutlamaların gösteri bölümleri ise saat 09.30'da yine Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirildi. Kutlamalara, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Ak parti Milletvekilleri Ali Aşlık, Rıfat Sait, CHP milletvekilleri Musa Çam, Hülya Güven, Mehmet Ali Susam, Mustafa Moroğlu, MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural da katıldı. İkinci tören de, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Osman Tatlısu, açılış konuşmasıyla başladı. 19 Mayıs'ı büyük gurur ve sevinçle kutladıklarını söyleyen Tatlısu, ''19 Mayıs, vatan toprakları işgal edilmiş, özgür yaşama hakkı elinden alınmak istenen bir milletin umutsuzluğa, yılgınlığa kapılmadan, aydınlık, güzel günlere inancının ve bu inançla verdiği üstün mücadelenin başlangıcıdır. Bu tarihle birlikte Türk milleti, kendi makus talihini tersine döndürmeye başlayarak esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın, ilelebet işkal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır. Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkışıyla başlayan bağımsızlık mücadelesi, onun önderliğinde, genç yaşlı, kadın erkek milletimizin tüm bireylerinin katılımıyla, inanç ve karırlılıkla yürütülmüş, eşine az rastlanır bir zafere dönüşmüştür" dedi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde öğrenci liderlerinden olan Emel Albozkurt ise, gençlik adına konuşma yaptı.

GENÇLERİN GÖSTERİLERİ NEFES KESTİ

Açılış konuşmasının ardından, Karşıyaka'da Atatürk'ün Annesi Zübeyde Hanım'ın annesinin mezarından alınan toprak ?Anadan Ataya bisiklet turu" etkinliğiyle Türk Bayrağıyla birlikte Vali Mustafa Toprak'a teslim edildi. Sonrasında ise Namık Kemal Lisesi öğrencileri Eda Dalgın ile Çağdaş Çilek, şiir okudu. Bornova Halk Oyunları Gençlik ve Spor Derneği üyeleri zeybek oynadı, Bayraklı Halk Eğitim Merkezi ekibi Kafkaf gösterisi yaptı. Törenin gösteriler bölümünde, öğrencilerin ve sporcuların gösterileri nefes kesti. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü sporcuları, ritmik jimnastik, karate, sportif aerobik, Wushu, kick-boks, muay thai gibi dövüş sporlarından örnek gösterilere yaptı. Gençlerin gösterisi, step, aletli cimnastik ve Roman Ateşi ile Balkan halk dansları topluluğunun müzikli dans sunumuyla son buldu. Törenin sonunda, bayraklı paramotor uçuşu yapıldı.

TÖRENE KATILARDA GÜNEŞTEN KORUNMAYA ÇALIŞTI

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarını, az sırada da vatandaş izledi. Sıcak havadan korunmaya çalışan vatandaşlar, gölgelikli tribünlerde oturmayı tercih etti. Bayram kutlamaları için ayrıca ilçe belediyeleri de, kendi bölgelerinde konser ve etkinlik programları hazırladı.