IŞİD'den Hücrelere, 'Kapalı Devre' Talimatı!

IŞİD'den Hücrelere, 'Kapalı Devre' Talimatı!
IŞİD askeri kanadının, önümüzdeki süreçte eylemsel açıdan yeni stratejiler uygulayacağı ifade edildi.Terör örgütü IŞİD’le ilgili Kobani, Fransa, Tunus ve Kuveyt’te gerçekleştirdiği kanlı sivil katliamlarının ardından...

IŞİD askeri kanadının, önümüzdeki süreçte eylemsel açıdan yeni stratejiler uygulayacağı ifade edildi.

Terör örgütü IŞİD’le ilgili Kobani, Fransa, Tunus ve Kuveyt’te gerçekleştirdiği kanlı sivil katliamlarının ardından strateji değiştirerek, “tek kişilik” eylemlere yöneleceği belirlendi. IŞİD militanlarına “hiçbir hücreyle ilişki kurmayıp, kapalı devre” çalışması yönünde talimatlar verildiği tespit edildi.

Milliyet’in aldığı bilgilere göre, gerçekleştirdiği kanlı sivil saldırılarının ardından istihbarat birimlerince yakın takibe alınan IŞİD’le ilgili önemli tespitlere ulaşıldı. IŞİD askeri kanadının, önümüzdeki süreçte eylemsel açıdan yeni stratejiler uygulayacağı ifade edildi. Terör örgütünün bu kapsamda çok sayıda militanın kullanıldığı kitlesel saldırılar gerçekleştirmeyerek, “tek kişilik” eylemlere yönelebileceği yönünde bulgulara ulaşıldı. Örgüt askeri kanadının, dünya çapındaki militan ve sempatizanlarını kullanarak gerçekleştireceği bireysel saldırılarla etki yaratmaya çalışacağı kaydedildi. IŞİD’in saldırılarının yönünü de ağırlıklı olarak Avrupa ve ABD’ye çevireceğine ilişkin bilgiler elde edildi. Örgütün “tek kişilik” saldırıların, çok kolay planabilmesi, gizli kalması ve önlenmesinin zor olması nedeniyle bu yönde bir strateji değişikliği yaptığı ifade edildi.

‘Kapalı devre’

IŞİD militanlarına bu doğrultuda, “hiçbir hücreyle ilişki kurmayıp, bireysel planlama yapması” yönünde talimatlar iletildiği ifade edildi. Militanların bu talimat doğrultusunda gerekli para ve ekipman desteğini aldığı hücre ya da diğer militan dışında kimseyle irtibat kurmayacağı kaydedildi.