İktidardan KYK kredisi savunması: Bu bir faiz uygulaması değil

İktidardan KYK kredisi savunması: Bu bir faiz uygulaması değil
Üniversite mezunlarının geçim derdine bir de okurken aldıkları KYK kredisinin faizleri eklendi. Yüksek faizlere karşı seslerini çıkaran öğrencileri siyaset de duydu. Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde faizleri sileceklerini belirtirken iktidar kanadından ya yeni bir açıklama geldi. Bakan Kasapoğlu, çalışmaların tamamlandığını belirtirken borcun üzerine eklenen miktarın faiz olmadığını savundu.

Üniversite okurken KYK kredisi alan öğrenciler, mezun olduktan sonra işsizlik ve ekonomik krizle karşı karşıya kaldı. Bütün bunlarla mücadele eden üniversite mezunları bir de aldıkları kredinin faizinin kıskacına girdi. İmza atılan borcun üstüne gelen yüksek faizler zor şartlarda iş bulan ya da tamamen işsiz kalan öğrencilerin sırtına bir yük daha bindirdi. Sürekli seslerini duyurmaya çalışan üniversite mezunları siyasetin de gündemine girdi.

Kılıçdaroğlu: Faizleri sileceğiz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gençlere seslenerek KYK kredi borçlarını ödememelerini söyledi ve iktidara geldiklerinde faizlerin tümünü sileceklerini açıkladı. Bunun ardından iktidar kanadından da açıklamalar geldi ve konuya ilişkin çalışmaların yapıldığı duyuruldu.

'Cumhurbaşkanımız Kabine sonrası açıklayacak'

Bugün CNN Türk canlı yayına katılan ve burada KYK kredilerine ilişkin bir soruya yanıt veren Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kılıçdaroğlu'nun hep faiz dediğini ancak bunun faiz olmadığını ve kendilerinin de faize karşı olduklarını savundu.

Kasapoğlu'nun verdiği yanıt şu şekilde:

"Sayın Cumhurbaşkanımız dün bununla ilgili bir açıklama yaptılar. Bizim genç, sporcu odaklı siyasetimizi burada konuşuyoruz. Biz fırsat eşitliği kapsamında hareket ediyoruz. Her ilde bir veya birden fazla üniversite var. Harçları kaldırdık. Genç odaklı siyasetin gereği neyse bugüne kadar gerçekleştirdik. Türkiye kurumsal olarak burs ları gündeme getiren İBB Başkanı'yken Türkiye'nin gündemine getiren Sayın Cumhurbaşkanımızdı. Öğrencilerimizin beklentisi neyse hep çıtayı daha yukarısına koyduk. Kılıçdaroğlu faiz diyor. Faiz ise faize en karşı biziz. Bu bir faiz uygulaması değildir. 351 sayılı yurt hizmetleri kanunundaki fiyat endeksli gelişen bir uygulamadır. Hiçbir konjonktüre öğrencilerimizi kurban etmeyiz. Öğrencilerimiz ve ailelerinin ferahı için gerekeni yapacağız. Her şey hazır, Cumhurbaşkanımız Kabine sonrası açıklayacak."