Hiranur Vakfı'nın kaçak yapılarına göz yuman belediye başkanı hakkında suç duyurusu

Hiranur Vakfı'nın kaçak yapılarına göz yuman belediye başkanı hakkında suç duyurusu
Sancaktepe Belediye Meclisi’nin CHP’li ve İYİ Partili üyeleri, Hiranur Vakfı’nın kaçak yapıları için işlem yapmayan AKP'li Sancaktepe Belediye Başkanı Döğücü hakkında suç duyurusunda bulundu. Belediye meclis üyeleri, Döğücü ve diğer şüpheliler hakkında kamu davası açılmasını talep etti.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi 6 yaşındayken ‘evlendirdiğinin’ ortaya çıkması gündemdeki yerini koruyor. Cinsel istismar skandalıyla gündem olan Hiranur Vakfı’nın İstanbul Sancaktepe’deki kaçak yapılarına göz yuman ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) uyarılarına rağmen işlem yapmayan AKP'li Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü hakkında belediye meclisi üyeleri suç duyurusunda bulundu.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre Sancaktepe Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri Tuncay Saraç, Ercan Metin ve Muzaffer Erdoğan ile İyi Partili Halil Gülyaz İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na Sancaktepe Belediyesi Başkanı AKP’li Şeyma Döğücü’nün “Görevi kötüye kullana, mühürlenmiş kaçak inşaata göz yumma ve kaçak yapıya işlem yapmama” suçlarını işlediğini gerekçesiyle yargılanması için suç duyurusunda bulundu.

Kamu davası açılması talebi

Belediye meclis üyeleri, suç duyurusunda, evrakları İBB’den gizleyen, görevlerini kötüye kullanan, kaçak yapıya işlem yapmayan AKP'li Sancaktepe Belediye Başkanı Döğücü ile imza yetkisi bulunan diğer şüpheliler hakkında gerekli kovuşturmanın yapılarak cezalandırılmaları için kamu davası açılmasına karar verilmesini talep etti.

Savcılığa sunulan belgelerde şunlar yer aldı:

  • 25 Şubat: İBB İmar Müdürlüğü, Hiranur Vakfı’nın kaçak yapılarıyla ilgili Sancaktepe Belediyesi'nden bilgi, belge istedi.
  • 6 Haziran: 3 ay süre geçtiği halde ilçe belediyesinden yanıt alınamaması üzerine İBB İmar Müdürlüğü, yeni bir yazıyla hatırlatma yaptı, yeniden belge istedi.
  • 4 Ağustos: İBB’ye yanıt gönderen Sancaktepe Belediyesi, işlemlerin devam ettiğini söyledi.
  • 7 Eylül: İBB İmar Müdürlüğü yapının ruhsatına ve mevzuata uygun hale getirilmesi için son bir resmi yazı yazdı.
  • 9 Kasım: 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 11’inci maddesinde belirtilen 3 aylık süre doldu. İlçe belediyesi yine bir işlem yapmadı. İBB, yeniden Sancaktepe Belediyesi’ne bir yazı göndererek, kaçak yapıların denetlenmesi, ruhsat ve mevzuata aykırılıkların düzeltilerek belgelerin gönderilmedi ve 5 gün içinde bilgi verilmesi için yeniden talepte bulundu.
  • 8 Aralık: İBB, vakfa ait yapıları, plan koşullarına, ruhsat bilgilerine aykırı şekilde inşa edildiği ve iskan alınmadan kullanıldığı gerekçesiyle mühürledi. İBB’den yapılan açıklamada “Mühürleme kararı İBB encümenine gönderilecek, ruhsat sahibine para cezası kesilecek. Kaçak yapının yıkılması için sorumlularına 1 ay süre tanınacak. Bu süre içinde herhangi bir işlem yapılmazsa, kaçak yapı İBB ekipleri tarafından yıkılacak” denildi.
  • 9 Aralık: İBB, yeniden Sancaktepe Belediyesi’ne yazı gönderdi. Yazıda Sancaktepe Belediyesi’nin Hiranur Vakfı’nın kaçak yapıları için hâlâ bir işlem yapmadığı, bilgi ve belgeleri göndermediği belirtilerek yasal işlemlerin yapılmaması ve tüm bilgi ve belgelerin gönderilmemesi halinde 4483 Sayılı Kanun uyarında görevini yerine getirmeyen belediye yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunulacağı ifade edildi.

Etiketler :