CHP'den çocuk istismarına dair araştırma önergesi

CHP'den çocuk istismarına dair araştırma önergesi
CHP, çocuk istismarı ve çocuğa karşı şiddet olaylarının önüne geçilebilmesi, 6 yaşında cinsel istismara uğrayan H.K.G. ile ilgili yargı süreçlerinde ortaya çıkan vahim tablonun nedenlerinin ortaya çıkarılabilmesi için TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ile Engin Özkoç tarafından hazırlanan ve 129 milletvekilinin imzalarını taşıyan araştırma önergesi TBMM Başkanlığı’na bugün sunuldu. TBMM’de yarın (22 Aralık) gündeme alınması önerilecek olan araştırma önergesinin gerekçesinde, Anayasa’nın 41’inci maddesi ile devlete, çocukları her türlü istismara ve şiddete karşı koruma görevi verildiğine dikkat çekildi.

15 bin 213 dava sayısı

Önergede, şu değerlendirmelere yer verildi:

“Anayasa’nın bu açık hükmüne karşın çocuk istismarı ve çocuğa karşı şiddet, ürkütücü boyutlara ulaşmıştır. Adalet Bakanlığı verilerine göre; 2020 yılında çocukların cinsel istismarı suçundan açılan dava sayısı, 15 bin 213 olarak kayıtlara geçmiştir. BirGün gazetesinden Timur Soykan tarafından açığa çıkarılan bir büyük skandal Türkiye’yi sarsmıştır. Resmi makamlara da ulaşan bilgilere göre H.K.G., İsmailağa Cemaati’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Hiranur Vakfı’nın kurucusu olan babası Yusuf Ziya Gümüşel’in de bilgisiyle 6 yaşında Kadir İstekli isimli şahısla ‘evlendirilmiş’, 13 yaşında nişan, 14 yaşında düğünü yapılmıştır. H.K.G.’nin 4 Aralık 2020’de şiddet önleme izleme merkezinin ilk kabul birimine alındığı, 8 Aralık 2020’de kadın konukevine yerleştirildiği bilinmektedir. Katalog suçlardan olmasına rağmen, 24 ayı bulan bu süre içinde ne soruşturma tamamlanabilmiş ne suçu işleyenler hakkında tutuklama kararı alınmıştır. Delillerin karartılabileceği, kaçma ihtimalinin olduğu bu suç hakkında yeterli önlemlerin alınmadığı anlaşılmaktadır."

'Kamu kurumları neden gecikti?'

Önergeye dair şu ifadeler yer aldı:
"Her ne kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi, 3 Kasım 2016 tarihli, 442 sıra sayılı Araştırma Komisyonu Raporu’yla çocuklara yönelik her türlü istismar olaylarına ilişkin alınması gereken önlemleri içeren bir rapor yayınlamışsa da bu raporun gereği yapılmamıştır. 2004 yılında çocuk 6 yaşında iken başlayan bir cinsel istismar vakasının 2020 yılına kadar tespit edilememiş olmasının nedenleri, soruşturma sürecinin gecikmesine neden olan etkenler ile Sağlık Bakanlığı, Aile Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere kamu kurumlarının bu gecikmedeki sorumluluklarının belirlenmesi ile çocukların cinsel istismarının önlenebilmesi için alınacak her türden önlemin tespit edilmesi amacıyla Meclis araştırma komisyonu kurulmasını arz ve teklif ederiz.”

Kaynak:ANKA

Etiketler :