H.K.G. davasında neden tutuklu yok? Mahkeme savcının taleplerini reddetmiş

6 yaşında ‘dini nikahı kıyılan’ ve istismara uğradığı gerekçesiyle adli makamlara başvuran H.K.G.'nin davasında hiçbir tutuklu olmamasının sebebi belli oldu. Buna göre, Savcının 2020'de iki kez 2 sanık hakkında tutuklama talep ettiği, mahkemenin reddettiği ortaya çıktı.

6 yaşında ‘dini nikahı kıyılan’ ve sistematik tecavüze uğradığı gerekçesiyle adli makamlara başvuran H.K.G'nin şikayetinin ardından başlatılan soruşturma geçtiğimiz günlerde sona erdi.

Hem baba hem de H.K.G'yle "nikahı" kıyılan K.İ. hakkında dava açıldı.

Davanın ilk duruşması, İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 22 Mayıs 2023'te görülecek.

H.K.G., 30 Kasım 2020'de İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak yaşadıklarını anlattı ve elindeki ses kayıtlarını adli makamlara verdi.

Savcı tutuklama talep etti, hakim adli kontrol uyguladı

Independent'tan Cihat Arpacık'ın haberine göre, soruşturma başladıktan sonra savcı, baba ve K.İ'yi tutuklama istemiyle sulh ceza hakimine sevk etti.

Ancak mahkeme talebi reddetti ve 2 şüpheli hakkında adli kontrol uygulanmasına hükmetti.

Savcılık bu duruma itiraz etse de hakimin kararı değişmedi.

Soruşturma 2 yıl sonra, Cumhuriyet Savcısı Ercan Ateş'in iddianameyi tamamlamasıyla davaya dönüştü.

'Sulh ceza hakimi tarafından reddedilmiş'

İddianameyi yazan savcının, yakın çevresine dosyada neden tutuklu sanığın olmadığını şöyle anlattığı öğrenildi:

"Bu iki yıllık bir dosya ama bana yeni devredilmişti. Soruşturmaya bakan ilk savcı arkadaş, hem baba Y.Z.G hem de K.İ'yi tutuklamaya sevk etmiş ama talep sulh ceza hakimi tarafından reddedilmiş. Ret kararına itiraz etmiş ama o da reddedilmiş. Ben dosyayı görünce iyi bir şekilde iddianame yazmaya öncelik verip dava açtım. Davaya bakacak ağır ceza mahkemesinin iddianameyi kabul ettikten sonra tensip ile tutuklama kararı vereceğini tahmin ediyordum ama bu şekilde takdir etmişler."

Etiketler :