GÖRMEZ: "ACILAR ÜZERİNDE YARGILAMA YAPARSAK VATİKAN ZARARLI ÇIKAR"

GÖRMEZ: "ACILAR ÜZERİNDE YARGILAMA YAPARSAK VATİKAN ZARARLI ÇIKAR"
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Ermeni tehciri için 'soykırım' diyen Papa'ya Hatay'dan cevap verdi: Toplumları yargılamaya çalışırsak bundan en çok zararı Vatikan görür.Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez, Vatikan'da...

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Ermeni tehciri için 'soykırım' diyen Papa'ya Hatay'dan cevap verdi: Toplumları yargılamaya çalışırsak bundan en çok zararı Vatikan görür.

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez, Vatikan'da düzenlenen ayinde 1915'te yaşanan Ermeni tehciri için 'soykırım' ifadesini kullanan Katolik dünyasının dini lideri Papa Francis'e Hatay'dan cevap verdi. Görmez, dünyadaki siyasi politik lobilerin, din kurumlarının duaları ve ayinlerine kadar uzanmasının düşündürücü ve üzücü olduğunu söyledi.

"EĞER BİZ TOPLUMLARI YARGILAMAYA KALKARSAK..."

Kutlu Doğum Haftası kapsamında Hatay'a gelen Prof.Dr. Mehmet Görmez, HatayValiliği'ni ziyareti sırasında Vatikan ve Papa'nın siyasi işlere bulaşmasını hoş karşılamadığını belirterek "Doğrusu, dünyadaki siyasi politik lobilerin, din kurumlarının dualarına ve ayinlerine kadar uzanması düşündürücü ve üzücüdür. Vatikan gibi ciddi bir din kurumu ve Papa Francis gibi saygın bir din adamının bu tür siyasi politik lobilerin etkisinde kalarak milletimize, tarih boyunca birlikte yaşama hukukunu inşa etmiş bir millete bu mesnetsiz iddiaları hem de dua ve ayin üzerinden ifade etmiş olmasından son derece üzüntü duydum. Biz eğer tarihte yaşanmış acılar üzerinden toplumları yargılamaya çalışırsak bundan en çok zararı Vatikan görür. Bizim tarihimizde misyonerlik üzerinden sömürgecilik olayı hiç olmamıştır. Din adamlarına düşen tarihteki acılardan çok bugünün acılarına yönelmek olmalıdır."

"BİZ BARIŞIN HÜKÜM SÜRDÜĞÜ TOPRAKLARDAN BUNU SÖYLÜYORUZ"

Görmez, bugün acıların tarihteki acılardan daha büyük olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

"Coğrafyamız büyük acı yaşıyor, milyonlarca insan yerlerinden yurdundan edildi, katledildi. Arakan'da hâlâ bir katliam devam ediyor, Afrika coğrafyasında büyük trajedi yaşanıyor. Bugünün aklı selim din adamlarına düşen, tarihteki acılardan çok bugün yaşanan acıları ortadan kaldırmak için üzerimize düşen vazifeleri yerine getirmektir. Kaldı ki ben bu açıklamayı İncil'de en çok ismi geçen şehir olan Antakya'dan, birlik ve beraberliğin yüzyıllardır yaşandığı şehirden, bin yıllardır Hz. İsa'nın havarilerini bağrında taşıyan, Müslümanların da tıpkı Peygamberlerin ashabına saygı gösterdiği gibi saygı gösterdiği, farklı din, inanç ve kültürlerin barış içinde yaşadığı Antakya'dan, AntakyaValimizin yanından bunları söylüyorum."