Gezici'nin anketinde AK Parti'nin oyu yüzde 40'ın altında

Gezici'nin anketinde AK Parti'nin oyu yüzde 40'ın altında
7 Haziran'da yapılacak seçimler öncesi Gezici Araştırma Şirketi tarafından yapılan ankette, AK Parti'nin oy oranı 39.8 olarak belirlendi.MUHALEFET UÇTU, AKP DÜŞÜŞTETürkiye haziran ayında yapılacak genel seçimlere kilitlendi....

7 Haziran'da yapılacak seçimler öncesi Gezici Araştırma Şirketi tarafından yapılan ankette, AK Parti'nin oy oranı 39.8 olarak belirlendi.

MUHALEFET UÇTU, AKP DÜŞÜŞTE

Türkiye haziran ayında yapılacak genel seçimlere kilitlendi. Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olması sonrası partinin başına geçen Ahmet Davutoğlu'nun ilk seçim deneyimini yaşayacağı 7 Haziran için anket şirketleri farklı rakamlar açıklamaya devam ediyor. Muhalefete yakınlığıyla bilinen Gezici Araştırma Şirketi, son anketlerde yüzde 45'in altına düşmeyen AK Parti'nin oy oranını yüzde 39.8 olarak gösterdi.

CHP YÜZDE 30 SINIRINA DAYANDI

AK Parti'deki düşüşün aksine muhalefet kanadındaki yükseliş dikkat çekiyor. CHP'nin oy oranını yüzde 29.6 olarak gösteren Gezici, MHP'yi de 17.3 olarak gösterdi.

HDP YÜZDE 10 BARAJINDAN UZAK

Gezici'nin anketinde 7 Haziran seçimlerine parti olarak gireceğini açıklayan HDP'nin oy oranı ise yüzde 7.3 olarak belirlendi.

Devlet yardımı alanların %88'i AKP'ye oy veriyor

Gezici Araştırma Şirketi'nin son anketine göre; Türkiye'de her 4 seçmenden 1'i devlet yardımı alıyor. Seçim öncesi yardım alıp, AKP'ye oy verdiğini söyleyenlerin oranı yüzde 88.5...

AKP'nin,12 yıldır vatandaşa dağıttığı yardımların partiye oy olarak döndüğü son seçim anketiyle ispatlanmış oldu. 2014 Yerel Seçim sonuçlarını en yakın bile Gezici Araştırma Şirketi'nin, 17-18 Ocak tarihleri arasında Türkiye genelinde 32 ilde 3 bin 600 kişiyle yaptığı ankette, katılımcılara devletten ya da vakıflardan yardım alıp almadıkları soruldu. Vatandaşların yüzde 74.2'si yardım almadığını belirtirken, ''Evet'' diyenlerin oranı yüzde 24.6 oldu. Her 4 seçmenden 1'inin yardım aldığı ortaya çıkarken, yardım alanların yüzde 88.5'nin AKP'ye oy verdiği saptandı. Yardım alanların yüzde 2.3'ü CHP, yüzde 3.4'ü MHP, yüzde 4.6'sı ise BDP-HDP'ye oy vermiş. Bir başka sonuca göre; yardım aldığını belirtenlerin bugün seçim olsa yüzde 7.9'u AKP'ye, yüzde 5.5'i CHP'ye, yüzde 3.3'ü MHP'ye oy vereceklerini ifade etti.

YOLSUZLUK BİRİNCİ SIRADA

Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici, anketi söyle yorumladı: ''AKP'ye 2011'de oy veren fakat bu seçimde oy vermem diyenlerin yüzde 54'ü yolsuzlukları gerekçe gösteriyor. Cemaatle kavga nedeniyle AKP'ye destek vermeyeceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 13... Partideki lider değişikliğinin oylara yansıması yüzde 1.7 oranında... Ancak yüzde 3'lük bir kesim, Ahmet Davutoğlu, Fransa'daki terör yürüyüşüne katıldığı için AKP'ye oy vermeyeceğini belirtiyor.''