“Eşekte Kültürel Mirasımız”

AMASYA'nın Merzifon İlçe Belediye Başkanı Alp Kargı, Merzifon eşeğinin ilçenin tanıtımında büyük pay sahibi olduğunu söyleyerek; "Eşek de kültürel mirasımız" dedi.Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı, Merzifon eşeğini...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
“Eşekte Kültürel Mirasımız”

AMASYA'nın Merzifon İlçe Belediye Başkanı Alp Kargı, Merzifon eşeğinin ilçenin tanıtımında büyük pay sahibi olduğunu söyleyerek; "Eşek de kültürel mirasımız" dedi.

Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı, Merzifon eşeğini tanıtım amaçlı kullanmaya başladıklarını belirterek, "Merzifon eşeğini tanıtım amaçlı kullanmaya başladık fakat bazı sıkıntılar oldu. 'Neden bunu gündeme getiriyorsunuz' gibi tepkiler geldi. Ama bu gerçek bir durum. Ayrıca ilçemizin tanınmasında büyük pay sahibi Merzifon eşeği. Bunu ben icat etmedim, ama reddetmek de istemiyorum. Merzifon Eşeği bize kültürün bir mirası. Biz eşekliğimizle değil eşeğimizle ünlüyüz. Hem eşek hayatta yolunu kaybetmeyen bir canlıdır. Bütün deve kervanlarının önünde eşek olurdu. Bütün kervanı eşek götürüp getirir. Kentimizi geçmişten günümüze gelen bütün dinamikleri ve bütün özellikleriyle yansıtıp ülkemize tanıtmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

EMİTT fuarında eşeğin rağbet gördüğünü belirten Başkan Alp Kargı, "Biz bu sorumluluğu aldık. Ayrıca gittiğimiz yerlerde eşek rağbet görüyor. EMİTT fuarında inanın herkes eşek maketi ile fotoğraf çektirdi. Fuara gelen herkesin dikkatini çekmiş olduk. Tur şirketleri, gezi rehberleri ilgilendi, bilgi aldılar, telefon numaralarımızı istediler. Turistler geldiği zaman gösterecek ve gezdirecek güzel mekanlarımız var, hikayelerimiz var. Keşke bu daha önce yapılsaydı. Merzifon daha çok tanınmış olabilirdi" dedi.