Erdoğan: Biz teklif etmedik… ABD ‘1.4 milyar dolar için F-16 verelim’ dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin ABD'den 40 adet F-16 satın alacağı yönündeki haberlerle ilgili açıklama yaptı. Erdoğan, 'teklifin ABD'den geldiğini' söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Ekim 2021 15:57
Erdoğan: Biz teklif etmedik… ABD ‘1.4 milyar dolar için F-16 verelim’ dedi

Angola ziyareti öncesinde basın toplantısı düzenleyen Erdoğan "Bu konu F-35 konusuyla bağlantılı bir konu. 1 milyar 400 milyon dolar F-35'ler için yapmış olduğumuz ödeme söz konusu. Ve bu ödemeler karşısında ABD'nin böyle bir teklifi söz konusu oldu" dedi.

'Görüşmeler devam ediyor'

Erdoğan, "Savaş uçağı filomuzu her zaman hazır ve modern duruma getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diyerek ödemenin nasıl geri alınacağı ile ilgili ABD tarafıyla görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Halktv.com.tr'nin gündeme getirdiği ABD'den Türkiye'ye 40 yeni F-16 uçağının verilmesinin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki 80 F-16 uçağının da modernizasyonu haberleri ardından konuya ilişkin açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın geçen hafta yaptığı açıklamada F-35'ler için yapılan 1 milyar 400 milyon dolar karşılığında mevcut F-16 filosunun genişletilmesi ve eldeki F-16'ların modernizasyonunun alternatif olarak değerlendirilebileceğini söylemişti.