Türkiye Yunanistan görüşmeleri yapılırken Doğu Akdeniz'de F-16'lar uçtu

Yunanistan ve Türkiye arasında, Ege Denizi'ndeki yetki alanları ve Kıbrıs meselesi konuları 5 yıl aradan sonra ilk kez görüşüldü. İstanbul'daki Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde gerçekleşen istikşafi görüşmelerin 61. turu yapıldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Ocak 2021 17:36
Türkiye Yunanistan görüşmeleri yapılırken Doğu Akdeniz'de F-16'lar uçtu

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde gerçekleştirilen görüşmelere Türkiye'yi temsilen Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler-Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdür Yardımcısı Barış Kalkavan katılırken, Yunanistan'ı emekli Büyükelçi Pavlos Apostolidis, Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Büyükelçi Aleksandros Kuyu ve Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri'nin Özel Kalem Müdürü İfigeniya Kanara temsil etti.

F-16'lar Doğu Akdeniz'de uçtu

5 yıl sonra gerçekleşen kritik görüşme sırasında F-16'lar Doğu Akdeniz'e uçtu. 

Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye Yunanistan görüşmeleri sırasında Doğu Akdeniz'de uçurulan F-16'lar için ise Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait savaş jetleri ve yakıt ikmal uçaklarıyla Doğu Akdeniz'de eğitim görevi icra edildiğini bildirdi.

ekran-resmi-2021-01-25-17-32-28.png

Bir sonraki görüşme Atina'da yapılacak 

Görüşmede, daha önce yapılan 60 turda ele alınan konular değerlendirilerek, mevcut durum ve son gelişmeler ile geleceğe yönelik bu konularda atılabilecek adımlar ele alındı.

Taraflar, istikşafi görüşmelerin 61. turunda, bir sonraki görüşmenin Atina'da yapılması konusunda mutabık kaldı.

ekran-resmi-2021-01-25-17-30-45.png

AA