Doktorlardan CİMER'e başvuru: Alternatif tıp bahanesiyle oğlunu 36 saat aç bıraktı

Doktorlardan CİMER'e başvuru: Alternatif tıp bahanesiyle oğlunu 36 saat aç bıraktı
Sosyal medya hesabından alternatif tıp tavsiyeleri veren bir kişi, 8-9 yaşlarında olduğu tahmin edilen oğlunu tedavi için 36 saat aç bıraktığını paylaştı. Doktorlar, “Bu çocuğu kurtarın” diyerek CİMER’e şikâyette bulundu.

Bir kadın, 16 bin kişinin takip ettiği Instagram hesabından M.A. isimli 8-9 yaşlarında olduğu tahmin edilen oğlunu 15 günde bir 36 saat aç bıraktığını, bu sayede de çocuğun gelişim gösterdiğini paylaştı. Küçük çocuğa sülük yapıştırdığı ve hacamat yaptığı görüntüleri de paylaşan kadın, bir gönderisinde ise geçmiş yıllarda oğlunun kanser hastalığı atlattığını ve doğuştan bir akciğerinin olmadığını bu nedenle de kilo alamadığını ancak açlık yaptırdıktan sonra kilo aldığını öne sürdü.

Hürriyet’te yer alan habere göre, çok sayıda hekim, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikâyette bulundu. Doktorlar, sosyal medyadan da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı etiketleyerek, “Bunun adı istismardır, bu çocuğun aile elinden alınması lazım. Bir çocuk için 36 saat açlık ne demek? Bir de gönderilerinde doktoru ile işbirliği içerisinde yürütüyoruz yazmış. Hangi doktor bu? Ya da nasıl bir yalan?” paylaşımları yaptı.

Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Hatun da, “36 saat açlık bilimde yeri olan bir uygulama değildir. Tek sefer uygulanması belki sağlıklı bir çocuğa bir zarar vermez ancak sürekli uygulanıyorsa el koyulması gerekir” dedi.

Etiketler :