Dışişleri'nden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne 'Atatürk' tepkisi

Dışişleri'nden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne 'Atatürk' tepkisi
Dışişleri Bakanlığı'nca Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) tarafından okullarda okutulan bir ders kitabından Mustafa Kemal Atatürk'ün anlatıldığı sayfanın yırtılması yönünde verilen talimata tepki gösterilerek, "GKRY'nin bu çağdışı, düşmanca ve kabul edilmez tutumunu şiddetle kınıyoruz" denildi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde okulların açılmasıyla birlikte 'Atatürk' tartışması başladı.

Tartışmanın nedeni ise Eğitim Bakanlığı'nın, "Oxford Discover Futures 3 Workbook" isimli kitaptan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yer aldığı sayfanın öğrencilere dağıtılmadan önce yırtılmasını istemesiydi. Bakanlığın Atatürk'ün yer aldığı 36. sayfanın yırtılması yönünde genelge gönderdiği öne sürülmüştü.

Sigmalive'de yer alan habere göre, genelge öğretmenlere 'acil' vurgusuyla elektronik ortamda gönderildi. Yırtılması istenen sayfada "Türkiye'nin en büyük kahramanı" başlığı altında Gazi Mustafa Kemal Atatürk, sanat dünyasının kahramanları olarak da Frida Kahlo ile Diego Rivera'nın yer aldığı iddia edilmişti.

'Tahammüllerinin olmadığını göstermektedir'

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) tarafından, okullarda okutulan bir ders kitabından, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anlatıldığı sayfanın yırtılması yönünde verilen talimat, Rum Yönetiminin ülkemize ve KKTC’ye karşı çarpık zihniyetinin ulaştığı radikal düzeyi ortaya koymaktadır. GKRY’nin bu çağdışı, düşmanca ve kabul edilmez tutumunu şiddetle kınıyoruz. Kıbrıs meselesini yıllardır çözümsüzlüğe mahkum eden GKRY’nin bu son eylemi, Ada’da Kıbrıs Türkleriyle sadece iktidarı ve refahı paylaşmaya değil, birlikte yaşamaya dahi tahammüllerinin olmadığını göstermektedir" denildi.

Kaynak:DHA

Etiketler :