Çocuk yaşta evliliği savunmuştu: O başhekim yardımcısı hakkında soruşturma açıldı

Çocuk yaşta evliliği savunmuştu: O başhekim yardımcısı hakkında soruşturma açıldı
Konya İl Sağlık Müdürlüğü, 13 yaşında evliliği savunan Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve İHH İnsani Yardım Vakfı İl Başkanı Hasan Hüseyin Uysal hakkında idari soruşturma başlattı.

İsmailağa tarikatına bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşındaki kızını 'evlendirmesi' ve çocuğun yıllarca sistematik cinsel istismara maruz kalması Türkiye gündemindekini yerini korurken, Konya Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve İHH İnsani Yardım Vakfı İl Başkanı Hasan Hüseyin Uysal, "13 yaşında evliliği" savundu.

Uysal, bir sosyal medya kullanıcısının çocuk istismarına ilişkin paylaşımına cevap verip "Aile vs zorlama yoksa, kendi iradesi ile evlenmeyi istemişse, 13 yaş konusunda kimsenin itiraz etmemesi gerekmez mi? Çünkü biliyoruz, o yaşta, maalesef kendi istekleri ile gayri meşru cinsellik yaşayanlar artık var. Gayri meşrusuna engel ol/a/mayıp meşru yolu kapatmak hangi mantık?” ifadelerini kullandı.

Sözcü'nün haberine göre, paylaşımın tepki çekmesinin ardından Konya İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, Hasan Hüseyin Uysal hakkında idari soruşturma başlatıldığını ve görevden alınabileceğini açıkladı.

'Tweetimi sildim çünkü seviyesizler üşüştü'

Uysal, paylaşımını birçok sosyal medya kullanıcısının tepki göstermesi üzerine kaldırdı. Paylaşımının kaldırma gerekçesine ilişkin yeni bir paylaşım yapan Uysal, "Bu ortamda bir konunun fikri-entelektüel seviyede ele alınamayacağını bir kere daha gördük. Seviyeli-seviyesiz herkes burada. Seviyeli fikir, muhalif de olsa konuşulur ama seviyesizlerle uğraşmak zor. Bir tweet’imi sildim çünkü seviyesizler üşüştü. Fikri ortamlar bulmak ümidiyle…" ifadelerine yer verdi.