CHP'li Öztunç: Millet bahçeleri bitti, şimdi de ‘orman parkları’ projesini çıkardılar

CHP'li Öztunç: Millet bahçeleri bitti, şimdi de ‘orman parkları’ projesini çıkardılar
İktidarın çevre politikalarını eleştiren CHP'li Öztunç, "Millet bahçeleri bitti, şimdi de ‘Orman parkları’ projesini çıkardılar. Doğal sit alanlarını, orman parkı yapıyoruz diye mahvedecek" dedi.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Resmi Gazete’de yayımlanan doğal sit alanların korunmasına yönelik ilke kararlarını değerlendirdi. İktidarın tüm ilkelerinin “doğal alanları, ormanları, tabiatı tüketme üzerine kurulu olduğunu” söyleyen Öztunç, “Belli ki Bakan Murat Kurum Salda’dan ders çıkarmamış ve daha büyük tahribatların önünü açacak kararlara imza atmış” dedi.

‘Kullanma ve tüketme görevi yürütüyorlar’

AKP'nin doğa koruma politikaları eleştiren Öztunç, doğal alanların varlığının korunabilmesi için bu alanların insan etkileşiminden uzak tutulması gerektiğini söyledi. Koruma ve kollaması gereken yerlerin 'kullan-tüket mantalitesiyle' yönetildiğini belirten Öztunç, “Salda bunun en kötü örneği. Ama Bakan Kurum, ders almıyor. Bu alanları daha da insan etkileşimine açıyor. Ayakla basılması dahi sakıncalı Salda'ya iş makinelerini sokan kişi. 3. derece sit alanında madenciliğe izin veriyor, 2. derece sit alanlarında enerji tesislerine izin veriyor. Millet bahçeleri bitti, şimdi de ‘Orman parkları’ projesini çıkardılar. Doğal sit alanlarını, orman parkı yapıyoruz diye mahvedecek” ifadelerini kullandı.

‘MİRASIN SAHİPSİZ OLMADIĞINI AKP’YE İLK SEÇİMDE GÖSTERECEĞİZ’

Resmi Gazete’de yayımlanan ilke kararlarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsettiği 'orman parkları' inşasına da yer verildiğini aktaran Öztunç, “28 Mayıs’ta da 'orman parkları' için yönetmelik yayımlanmıştı. Bu yönetmelik ile orman alanları içerisinde turizm adı altında yapılaşmaya gidilecek. Yönetmelik ile ormanda konaklama amaçlı bodrum da dahil 3,5 katlık tesisler, yapılar yapılabilecek. Yurttaşlar söz konusu orman parklarından ücret karşılığında faydalanacak” dedi.

Öztunç açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü:

Bu ülke, bu tabiat hepimizin; bir kişinin ve etrafındaki zenginlerin değil" diyen Öztunç “Doğal, tarihi, kültürel alanları, ormanları, kamuya ait taşınmazları halkın tepkilerine, yargı kararlarına rağmen birilerine tahsis ediyorlar, satıyorlar. AKP belli ki, bu toprakları sahipsiz sanıyor. Bu coğrafyanın, tarihin, mirasın sahipsiz olmadığını ilk seçimde AKP’ye göstereceğiz.