Cemil Çiçek: Ayasofya'da görev yapanların söyleyeceğine daha fazla dikkat etmesi gerekir

Cemil Çiçek: Ayasofya'da görev yapanların söyleyeceğine daha fazla dikkat etmesi gerekir
Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi olan Cemil Çiçek, Ayasofya İmamı Mehmet Boynukalın'ın tweetlerine ilişkin konuştu.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz'a konuşan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, Ayasofya İmamı Mehmet Boynukalın'ın tweetlerine ilişkin olarak, "Ayasofya'nın kültürümüz ve tarihimizde ayrı bir önemi var. Burada görev yapanların birleştirici ve kaynaştırıcı olması, söylediğine ve söyleyeceğine daha fazla dikkat etmesi gerekir." dedi. 

Saymaz, Çiçek'in ifadelerini aktardı:

"Ayasofya'nın kültürümüz ve tarihimizde ayrı bir önemi var. Burada görev yapanların birleştirici ve kaynaştırıcı olması, söylediğine ve söyleyeceğine daha fazla dikkat etmesi gerekir. Ayrıştıran, toplum barışına ve huzuruna katkı sağlayamayacak açıklamalar, bu ruha uygun düşmüyor. Dikkatli davranmaları gerekir. Hele hele din görevlilerimizin… Çünkü bunların arkasında her görüşte insanlar namaz kılıyor. Birleştiriciliği sağlamada sıkıntı çıkaracak beyan ve tartışmalardan kaçınması doğru olur. Herkes, her istediğini, her yerde söylemek durumunda değil. Herkes özgürlük üzerinde duruyor da (kimse) sorumluluk üzerinde durmuyor. Geleneğimizde sorumlulukla bağlantılı özgürlükler söz konusudur.” 

 

Etiketler :