Çelik, ABD Büyükelçisi'yle Görüşmesini Anlattı

Çelik, ABD Büyükelçisi'yle Görüşmesini Anlattı
Bülent Arınç'ın çıkışına destek veren ve AKP'den istifa eden Hüseyin Çelik, bu defa dönemin ABD Büyükelçisi W. Robert Pearson ile yaptığı görüşmenin ayrıntılarını da açıkladı.Eski Milli Eğitim Bakanı ve dönemin...

Bülent Arınç'ın çıkışına destek veren ve AKP'den istifa eden Hüseyin Çelik, bu defa dönemin ABD Büyükelçisi W. Robert Pearson ile yaptığı görüşmenin ayrıntılarını da açıkladı.

Eski Milli Eğitim Bakanı ve dönemin AKP Sözcüsü Hüseyin Çelik, 1 Mart tezkeresine ret oyu verme gerekçesinin ardından, tezkerenin reddedilmesinden bir süre sonra dönemin ABD Büyükelçisi W. Robert Pearson ile yaptığı görüşmenin ayrıntılarını da açıkladı.

Çelik, kendisine ait internet sitesinde kaleme aldığı yazıda, 1 Mart tezkeresinin reddedilmesinin ardından Pearson’un randevu alarak kendisiyle Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki makamında görüşmeye geldiğini belirterek, “Pearson, benim ve çok sayıdaki Ak Parti’linin tezkereye red oyu vermesinin sebebi veya sebeplerini öğrenmek istiyordu. Şüphesiz ki bunları ülkesine rapor edecekti” dedi.

Türk- Amerikan Dostluk Derneği yönetim kurulu üyesi, TBMM’deki Türk-Amerikan Dostluk Grubu yönetim kurulu üyesi olmasına rağmen, Büyükelçi’nin, gizli olan bir oylamada açıkça red oyu kullanmasının kendilerini şaşırttığını ifade ettiğini belirten Çelik, bunun üzerine “samimi bir dille” red oyu vermelerinin gerekçelerini sıraladığını ifade etti. Çelik, Büyükelçiye aktardığını belirttiği o gerekçeleri şöyle sıraladı:

“ABD, Türkiye’yi o kadar çok çantada keklik olarak görmeye alışmış ki, daha tezkere geçmeden siz Çorlu’dan Batman’a kadar, neredeyse kullanmak istediğiniz, bütün havaalanlarına gelip yerleştiniz. Hatta bazı inşa faaliyetlerine bile başladınız. Bunun adı emr-i vaki, yani fiili durumdur. Bu da tahmin edebileceğiniz gibi ters tepti.

Siz, Irak meselesinin gündeme geldiği ilk günden itibaren Türkiye’yi bir müttefik gibi görmekten çok, bazı mali yardımlara karşılık her talebinizi karşılayacak bir ülke gibi gördünüz veya böyle bir algının oluşmasına yol açtınız.

Irak, bizim kapı komşumuzdur. Siz eninde sonunda çekip gideceksiniz. Ancak biz aramızda coğrafi müştereklikler bulunan, tarihi, kültürel ve dini bağlar bulunan bir halkla kan davalı olacağız.

“BU SAVAŞ HAKSIZ VE KİRLİ BİR SAVAŞTIR”

Bu işgal ve onun kaçınılmaz sonucu olan savaş, hiç bir haklı zemine dayanmıyor. Sizin, Irak’ın elinde büyük miktarlarda kimyasal silahlar bulunduğuna dair teziniz hiçbir şekilde teyit edilememiştir. Onun için, bu savaş haksız ve kirli bir savaştır.

Sizin bir numaralı müttefikiniz olan İngiltere’de, bütün bu konulara derinlemesine vakıf olan eski dış işleri bakanı Robin Cook’un kabineden istifası ve yaptığı açıklamalar, konunun vehametini bütün çıplaklığı ile ortaya koyuyor.

Bu harekatın arkasında BM, en büyük gücü olduğunuz NATO, AB ve diğer uluslararası kuruluşların hiçbiri yok. Çünkü sizi haklı kılan sağlam bir gerekçe yok.

Siz, dünyanın en büyük askeri ve ekonomik gücüsünüz. Bundan dolayı siz her şeyi kaba güçle halledebileceğinizi vehmediyorsunuz. Malumunuz olduğu gibi, Rambo veya Red Kit çözümleri filmlerde olur ama gerçek hayatta her şey bu kadar basit değil.

Guatemala’dan Kamboçya’ya; Nikaragua’dan Vietnam’a; Afganistan’a; Dominik’ten Filipinler’e kadar nereyi işgal ettiyseniz, arkanızda yıkık ülkeler, kargaşa-kaos, dul kadınlar, yetim çocuklar ve iç çatışmalarla enerjisini tüketen yığınlar bıraktınız.

İyi bir marifet ve maharet olmasa da İngiltere kolonyal tecrübesi olan İmparatorluk bakiyesi bir ülkedir. Madem müttefikinizdir, İngiltere’nin geçmiş tecrübelerinden yararlanmalısınız. Siz imparatorluk gibi hareket ediyorsunuz ama silahtan sonraki safhada hep bocalıyorsunuz.

“DİKTATÖRLER, SİZE BAĞLI OLDUĞU SÜRECE NE KADAR ZALİM OLDUKLARI SİZİ HİÇ İLGİLENDİRMİYOR”

Bütün İsrail-Arap savaş ve ihtilaflarında her zaman İsrail’in yanında oldunuz. Siz, hiç bir zaman haklıyı değil hep güçlüyü desteklediniz. 3. Dünya’da ve İslam ülkelerinde Amerika’nın bu kadar sevimsiz bir imajının olması sizce başka bir şeyle izah edilebilir mi?

Diktatörler, sizin diktatörünüz oldukları sürece, onların ne kadar zalim ve gaddar oldukları sizi hiç ilgilendirmiyor. Evet Saddam bir zalim ve diktatördür. Ama bu canavarı, Batı ülkeleriyle elbirliği halinde siz ortaya çıkardınız.

Size bağlı diktatörler de güçlü oldukları sürece siz onların yanındasınız. 1953’te seçimle işbaşına gelen Musaddık’ı devirip Şah Muhammed Rıza Pehlevi’ye 25 yıllık diktatörlüğün kapısını açan sürecin arkasında da siz vardınız. İran Şah’ı Ortadoğu’daki en sadık müttefikinizdi. Ne var ki, İran devriminden sonra bırakın Şah’ın kendisini, cesedini bile ülkenize kabul etmediniz.

ABD’nin Afganistan işgalini protesto eden Pakistanlılar’ın üzerine acımasız şekilde giden Pakistan’ın darbeyle iş başına gelen Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref’e de verdiğiniz sözleri tutmadınız.”

Çelik, görüşmenin sonunda, “mademki dost ve müttefikiz, dost acı söyler ama gerçeği söyler” diyerek sözü bağladıklarını ifade ederek, “Onun ülkesine neler yazdığını ancak ya belgeler araştırmacılara açıldığı zaman ya da Wikileaks yeni bir sızdırma yaparsa öğrenebileceğiz” dedi.

ANKA