Hüseyin Baş: Diyanet'in başına Alevi birini getirelim

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, Diyanet'in konumu hakkında değerlendirmelerde bulunurken, "Diyanet'in başına biz Alevi birini getirelim" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Eylül 2021 13:04
Hüseyin Baş: Diyanet'in başına Alevi birini getirelim

Cem TV'de Atakan Sönmez'in sunduğu 'Not Defteri' programına konuk olan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, partisinin laiklik ve Atatürk konusundaki duruşunu anlattı.

Yeni Anayasa tartışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunan BTP lideri, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın konumuyla ilgili şöyle konuştu:

"Diyanet ile mesele halindeyiz. Hiç düşündük mü, Bektaşi dergahında kurulmuş bir Cumhuriyet'ten bahsediyoruz. Biz Diyanet'in başına hiçbir Alevi kardeşimizi, Caferi kardeşimizi getirmeyi düşündük mü ülke olarak? Diyanet'in başına biz Alevi birini getirelim. Ne var ki?"

"Atatürk, bu ülkede yaşayan herkesin kırmızı çizgisi olmak zorunda"

Sosyal medya platformlarında Atatürk'ü eleştiren kadınlarla karşılaştığını belirten Baş, "Siz bu ülkede insan yerine konulmuyordunuz. Dünyanın hiçbir yerinde yokken size seçme ve seçilme hakkını Atatürk verdi. Kadınlarımızın daha da sahiplenmesi lazım. Atatürk, bu ülkede yaşayan herkesin kırmızı çizgisi olmak zorunda. Çünkü biz eğer bir gün bir faciayla karşı karşıya kalırsak, bakın göreceksiniz bugün de olduğu gibi yine Atatürk'ün bir cümlesiyle biz hayat bulacağız. Borcumuz ödenmez. Minnetimiz, saygımız her zaman en üst düzeyde. Allah ona layık olmayı, onun kurduğu cumhuriyete ve fikirlerine layık olmayı bize nasip etsin" dedi.