Diyanet fetvayı verdi: Kripto para caiz mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı, kripto para birimlerine yönelik bir fetva verdi. Gelen bir soru üzerine kripto para ile ilgili verilen fetvada, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kuruluna göre kripto paralar caiz değil.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Eylül 2021 13:05
Diyanet fetvayı verdi: Kripto para caiz mi?

Diyanet, bazılarının haksız ve sebepsiz yere kazanç sağlamasını sağlayan dijital kripto paraların kullanımının caiz olmadığı sonucuna vardı. Bu hususta kullanıcılar arasında “değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımının caiz olduğu” belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da kripto paralara ilişkin 'Onlara karşı ayrı bir savaşımız, ayrı bir mücadelemiz var' ifadelerini kullanmıştı.

'Haksız ve sebepsiz yere zengileşme'

Diyanet'in paylaştığı belgeye göre, bir paranın üretiminde, piyasaya sürülüşünde ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) veya aldatma (tağrir) hedefi olmaması gerekiyor. Ayrıca “para olarak bilinen değişim aracının” belirli bir kesimin haksız ve sebepsiz yere zengileşmesine neden olmaması gerekiyor.

diyanet-kripto-para-001.jpg

'Dijital kripto paraların kullanımı caiz değildir'

Diyanet, kripto para birimlerini de yukarıda belirttiği maddeler doğrultusunda değerlendirdiğini belirterek kripto para birimlerinin kendi özünde ciddi belirsizlik taşıdığını, yüksek aldanma ve aldatma riski taşıdığını, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmadığını söyledi. Ayrıca saadet zinciri gibi, belirli bir kesimin haksız ve gereksiz yere kazanç elde etmesine yol açtığına dikkat çekti. Tüm bunların ışığında “dijital kripto paraların kullanımı caiz değildir” sonucuna ulaştı.