Yeni bir kripto para vakası: 240 bin dolar 4 dakikada buharlaştı

Kripto para borsalarına ilişkin yasal düzenleme beklenirken yeni bir kripto para vakası daha yaşandı. Son olay, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’nin Türkiye biriminde yaşandı. Dış ticaret işi yapan Beşir B.’nin, hesabına yatırdığı 240 bin dolar 4 dakika içinde buharlaştı. Şirketten, "Hırsızı bulmak imkansız" yanıtı geldi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Eylül 2021 10:02
Yeni bir kripto para vakası: 240 bin dolar 4 dakikada buharlaştı

Türkiye'de, Thodex, Vebitcoin, Sistemcoin gibi platformların bir gecede kapatılması ve geride binlerce mağdurun kalmasıyla gündeme gelen kripto para borsaları ile ilgili sorunlar devam ediyor.

Kripto para borsalarına ilişkin yasal düzenleme beklenirken, bu kez mağduriyetlerin yaşandığı yeni adres, Changpeng Zhao’nun kurduğu ve işlem hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ın Türkiye birimi oldu.

thumbs-b-c-639bb5de34e8342e00ef07fc0df80a17.jpg

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Mersin ve İstanbul’da savcılıklara yapılan suç duyurusunda ilginç olay yaşandı. 2 Eylül'de gerçekleşen olayda, dış ticaretle uğraşan Beşir B. (42), reel ticaretin yanı sıra bir kaç yıldır kripto para piyasasında iş yapan bir isimdi. “Gözüm 7-24 ekranda” diyen Beşir B., anılan gün 4 ayrı kripto para borsasına 900 bin dolar yatırdı. B.’nin ifadesine göre, anılan paranın bir kısmı akrabalarına aitti.

900 bin doları 4 ayrı borsaya bölüştürdü

Kayıtlara göre Beşir B., 900 bin doları 4 ayrı borsaya bölüştürdü. 5 ay önce işlem yapmaya başladığı Binance Türkiye’ye ise 240 bin dolar yatırdı. İşlemin yapılış saati ise 12.09 olarak kayda girdi. Bu arada anılan piyasada işlem yapmak için iki ayrı doğrulama kodunun girilmesi gerekiyor. Beşir B. de bu doğrulama kodlarını girerek hesabına ulaştığını söz konusu parayı yatırdığı gibi TL’ye çevrilmesi için de talimat verdiğini söyledi.thumbs-b-c-ff225e5580dc936a3482b52cc2098e3e.jpg

4 dakika içinde kayboldu

Hesabına yeniden giriş yapan Beşir B., kendi ifadesi ile bir an ekranı yanlış gördüğünü düşündü. Ancak daha dikkatli baktığında gerçeği fark etti. Beşir B.’nin hesabına yatırdığı para başka bir cüzdana aktarılmıştı. Büyük bir sorun ile karşı karşıya olduğunu anlayan B., paranın gönderildiği hesabı ve saatini gördü. Buna göre, 200 bin dolarlık transfer saat 14.02’de, kalan kısım ise 14.06’da aynı hesaba aktarılmıştı.

'Çalınan paraları kurtarmak mümkün değil'

Hemen Binance Türkiye ekibi ile temasa geçen Beşir B., şirketin web sitesinde herhangi bir telefon numarası olmadığı için e-posta gönderdi ve başına gelenleri bildirdi. Şirket görevlisinden, Beşir B.’ye 1.5 saat sonra yanıt geldi. Gelen yanıtta özetle, “Çekim işlemi için gerekli doğrulama kodları girilmiş. Binance Türkiye üzerinde bir güvenlik açığı bulunmuyor. Hedef adresin sahibini belirlemek mümkün değil. Çalınan paraları hedef adresten kurtarmak da mümkün değil. Çünkü blok zincirdeki bir işlemi tersine çevirmek imkansız" denildi.

Şirketten gelen bir diğer e-postada ise, Beşir B.’ye, polise ve savcılığa başvurması önerisinde bulunuldu.

thumbs-b-c-0588eb15edd4729dc4af557433ebff5a.jpg

El koyma talebinde bulunuldu

Şirket ile olan temasından olumlu bir sonuç alamayan Beşir B. savcılığa başvurdu. Savcılık başvurusunda, Binance Türkiye’nin sahibi konumundaki BN Teknoloji AŞ’de, ilgili bilgisayar ve programlara ilişkin arama ve el koyma talebinde bulunuldu. Savcılık dilekçesinde ayrıca, Google da yazı yazılarak, Beşir B.’nin tanımlı e-posta adresine bir doğrulama kodunun gönderilip gönderilmediğinin sorulması istendi.

Bir kişinin daha parası buharlaştı

Benzer bir sorunu, A. Y. isimli bir kişinin de yaşadığı anlaşıldı. A. Y. Binance Türkiye’den, Binance Global’e aktardığı 26 bin dolarının buharlaştığını ifade etti. Aynı kişi, "Sadece Thodex değil dünyanın en büyük kripto para borsalarında da mağduriyetler yaşanıyor” yorumunda bulundu.

thumbs-b-c-4cb0f6ac0446777948d9e68b7f094167.jpg

Sorun bizde değil

Sorular üzerine Binance Türkiye’den yapılan yazılı açıklamada, "Platform olarak bizim gözümüzde bu işlem kullanıcının hesabından para çekmesi olarak görünüyor. Eğer kullanıcı bu işlemleri kendisi yapmadıysa, e-posta adresi, cep telefonu ya da bilgisayarı bir saldırıya maruz kalmış olabilir. Bu olayda, her hangi bir personelimizin dahlinin olması söz konusu değil. Sorun da bizim sistemimizden kaynaklı görünmüyor" denildi.