‘Başbakanlığı Allah’ın İzni İle Alacağım’

‘Başbakanlığı Allah’ın İzni İle Alacağım’
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Çanakkale'nin Biga İlçesi'nde düzenlediği mitingde konuştu. Havayoluyla Çanakkale’ye gelen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları kapsamında ilk olarak Biga ilçesine...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Çanakkale'nin Biga İlçesi'nde düzenlediği mitingde konuştu.

 Havayoluyla Çanakkale’ye gelen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları kapsamında ilk olarak Biga ilçesine geçti. Kılıçdaroğlu, yol boyunca seçim otobüsünden halkı selamladı.

Biga Belediye Meydanı’nda yaklaşık 3 bin kişilik kalabalık tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu, buradaki platformdan halka seslendi.

Konuşması sık sık “Başbakan Kemal” sloganları ile kesilen Kılıçdaroğlu, bir ülkenin büyük olması için üretmesi gerektiğini belirtip, “Üreten Türkiye büyük Türkiye’dir. Çalışan Türkiye büyük Türkiye’dir. Açlık ve işsizliğin olmadığı Türkiye büyük Türkiye’dir. Biz hem bugünü hem de geleceği düşünen bir partiyiz. Eğer çiftçiye mazotu 1.5 TL’den vereceğiz diyorsak, bugünkü Türkiye’yi düşünüyoruz. Eğer emekliye 2 maaş ikramiye vereceğiz diyorsak bugünkü Türkiye’yi düşünüyoruz. Ama biz geleceği de düşünen bir partiyiz. 100 yılın projesini açıkladık. Merkez Türkiye Projesi. Türkiye’yi dünyanın merkezi yapacağız. Bizim ürettiğimiz proje sıradan bir proje değil. 2 milyon 200 bin kişiye istihdam yaratan bir proje. Türkiye’yi bilgi toplumuna taşıyan bir proje. Sadece bir yılda 147 milyar dolarlık katma değer yaratan bir Türkiye. Böyle bir proje yarattık. Hemen atladılar, ‘Bu proje bizim projemizdir’ diye. 13 yıldır niye uykudaydın o zaman. Uyansaydınız” diye konuştu.

“SENİN UZMANLIK ALANIN YÜRÜTME, BENİMKİSİ ÜRETME”

Dünyanın en pahalı mazotunu Türk çiftçisinin kullandığına da dikkati çeken Kılıçdaroğlu, “Sözüm söz, çiftçiye söz. CHP iktidarında mazot 1.5 TL olacak. Hemen itiraz ediyorlar, ‘Nasıl vereceksin’ diye. Sen veremezsin kardeşim, senin işin başka benim işimi başka. Senin işin, uzmanlık alanın yürütme konusunda. Benim uzmanlık alanım ise üretme konusunda, üretme” dedi.

“SARAYIN TÜM HORTUMLARINI KESECEĞİM”

Türkiye’de üretmek için her şeyin olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Eksik olan namuslu siyaset. Eksik olan dürüst ve halkını, çiftçisini düşünen siyaset. O nedenle 7 Haziran’da yeni bir başlangıç yapacağız. Türkiye’de 6 milyon 250 bin işsizimiz var. 17 milyon yoksulumuz var. 350 bin atama bekleyen öğretmenimiz var. Yanlış dış politika nedeniyle 2 milyon Suriyeli kardeşimiz, bunlara harcanan 5.5 milyar dolarımız var. Yeni bir başlangıç yapmamız lazım. Herkesin kazanacağı bir Türkiye’yi inşa etmemiz lazım. Sevgili Bigalılar, vallahi sözüm söz. 8 Haziran’da başbakan olayım, o kaçak saraya bağlanan butün hortumları keseceğim. ‘Para yok’ diyorlar ama kendi aralarında anlaşmış değiller. Davutoğlu diyor ki: ‘Hazineyi doldurduk. Kılıçdaroğlu gelip parayı millete dağıtacak.’ Maliye Bakanı da diyor ki: “Efendim, Hazine’de para yok. Kılıçdaroğlu neyi dağıtacak?’. Hangisi doğru söylüyor? Hani diyorum ya bunlar devlet nedir bilmezler. Devlet nasıl yönetilir bilmezler. Devlet akılla yönetilir. Devlet kinle yönetilmez. Ahlaklı olacaksınız, kul hakkı yemeyeceksiniz. Vatandaşınızı düşüneceksiniz. Vallahi inşallah Başbakanlığı Allah’ın izni ile alacağım, onlara devlet nasıl yönetilir kursu açacağım” dedi.

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından partisinin Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Milletvekilleri Serdar Soydan ve Ali Sarıbaş ve milletvekili adayları ile platformda kurdeleyi kesip, Biga Belediyesi yeni hizmet binasını açtı.

DÜŞME TEHLİKESİ ATLATTI

Açılış kurdelesini kestikten sonra meydanın ön tarafında bulunan seçim otobüsüne binen Kılıçdaroğlu, 50 metre kadar gittikten sonra inip partililerin oluşturduğu koridordan belediye binasına geçmek isterken ayağının takılması sonucu düşme tehlikesi atlattı. Korumalar ve partililer, koluna girerek Kılıçdaroğlu’nu düşmekten kurtardı. Belediyeyi ziyaretinin ardından Kılıçdaroğlu, Çan İlçesi’ne geçip, burada da halka seslendi.