Başbakan romanlarla bir araya geldi

Başbakan romanlarla bir araya geldi
Tek parti zihniyetinden bu yana bu ülkede hepimiz değişik gerekçelerle ayrımcılığa muhatap olduk. Bir yüz karasıydı ve biz kaldırdık yüz karasını. 14 Haziran 1930 tarihli 2510 sayılı eski İskan Kanunu'nu. O İskan Kanunu'nda...

Tek parti zihniyetinden bu yana bu ülkede hepimiz değişik gerekçelerle ayrımcılığa muhatap olduk. Bir yüz karasıydı ve biz kaldırdık yüz karasını. 14 Haziran 1930 tarihli 2510 sayılı eski İskan Kanunu'nu. O İskan Kanunu'nda 4. madde vardı ki utanç duyulacak bir maddeydi. Roman vatandaşlarımızın adı verilerek sanki potansiyel suçlu gibi yansıtılıyordu. Polis selahatleri kanunda ve diğerlerinde. Bu meselenin açıkca konuşulmasını sağladık. Tek tek sorunlarınıza inmeye başladık

Biz Roman kardeşlerimize sahip çıktıktan sonra birçok parti Roman kardeşlerimizden bahsetmeye, toplantılar yapmaya veya aday göstermeye başladı. Sayın Kılıçdaroğlu'na sizin huzurunuzda buradan sesleniyorum; Önce CHP'nin tek parti döneminde çıkan 14 Haziran 1934 tarihli İskan Kanunu dolayısıyla Romanlardan özür dilesin, CHP adına özür dilesin

Çağrıda bulunuyorum. Mesele bir adayı iki adayı bir toplum kesiminden göstermek değil. Listelere onları koymak değil. Önce onların gönlünü kazanmak. Önce onların gönlüne girmek. Mesele adayların listelere girmesi değil. Mesele Romanların gönlüne girebilmek. Biz Romanların gönlüne girdik

Başbakanlık'ta bir mekanizma kuracağım ve sizlerle istişare ederek bir Roman kardeşimizi kendime danışman olarak alacağım diyen Davutoğlu, Roman vatandaşlarına 5 bin kişilik istihdam olanağı sağlayacaklarını ifade etti.

Haber Serpil KIRKESER Kamera İdris TİFTİKÇİ İstanbul DHA

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Roman Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve kanaat önderleriyle Dolmabahçe'de kahvaltıda bir araya geldi. Dolmabahçe çalışma ofisinde gerçekleştirilen toplantıya ünlü Sanatçı Kibariye'nin de aralarında bulunduğu 90 kişi katıldı. Kahvaltının ardından Davutoğlu burada bir konuşma yaptı. Davutoğlu, Romanlar yürüyen yürektir diyerek sözlerine başladı. Davutoğlu, Tek parti zihniyetinden bu yana bu ülkede hepimiz değişik gerekçelerle ayrımcılığa muhatap olduk. Bir yüz karasıydı ve biz kaldırdık yüzkarasını. 14 Haziran 1930 tarihli 2510 sayılı eski İskan Kanunu'nu. O İskan Kanunu'nda 4. madde vardı ki utanç duyulacak bir maddeydi. Roman vatandaşlarımızın adı verilerek sanki potansiyel suçlu gibi yansıtılıyordu. Polis Selahatleri Kanunu'nda ve diğerlerinde. Bu meselenin açıkça konuşulmasını sağladık. Tek tek sorunlarınıza inmeye başladık diye konuştu.

CHP ROMANLARDAN ÖZÜR DİLESİN

Davutoğlu, Biz Roman kardeşlerimize sahip çıktıktan sonra birçok parti Roman kardeşlerimizden bahsetmeye toplantılar yapmaya veya aday göstermeye başladı. Sayın Kılıçdaroğlu'na sizin huzurunuzda buradan sesleniyorum; 'Önce CHP'nin tek parti döneminde çıkan 14 Haziran 1934 tarihli İskan Kanunu dolayısıyla Romanlardan özür dilesin, CHP adına özür dilesin. dedi.

ROMANLAR SENİNLE GURUR DUYUYOR

Davutoğlu'nun bu sözleri üzerine katılımcılar ayağa kalkarak Bravo, bravo... Romanlar seninle gurur duyuyor, Dik dur eğilme Romanlar seninle diyerek slogan attı ve alkışladı. Davutoğlu da Biz sizlerle gurur duyuyoruz. Romanlar bizimleyse bu ülkenin yüreği , vicdanı bizimledir diyerek katılımcılara cevap verdi.

BİZ ROMANLARIN GÖNLÜNE GİRDİK

Hiçbir ayrımcılığa izin yok diyen Davutoğlu, Çağrıda bulunuyorum. Mesele bir adayı iki adayı bir toplum kesiminden göstermek değil. Listelere onları koymak değil. Önce onların gönlünü kazanmak. Önce onların gönlüne girmek. Mesele adayların listelere girmesi değil. Mesele Romanların gönlüne girebilmek. Biz Romanların gönlüne girdik diye konuştu.

HİÇKİMSE ROMAN VATANDAŞLARIMIZA TEPEDEN BAKAMAYACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakan olduğu dönemde Romanlar için parti olarak yaptıkları çalışmaları tek tek anlatan Davutoğlu, Romanların ülkenin asli unsurlarından olduğunu vurguladı. Hiç kimse Roman vatandaşlarımıza tepeden bakamayacak diyen Davutoğlu, Romanlarla ilgili sağlık, iş, konut, ve hak ve hukuk alanında yapacakları çalışmaları madde madde açıkladı. Başbakanlık?ta bir mekanizma kuracağım ve sizlerle istişare ederek bir Roman kardeşimizi kendime danışman olarak alacağım diyen Davutoğlu, Roman vatandaşlarına 5 bin kişilik istihdam olanağı sağlayacaklarını ifade etti.