BAKAN YILDIZ’IN BAŞBAKAN İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ KAMERALARA YANSIDI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, kendisini telefonla arayan Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, 31 Mart günü tüm Türkiye'de meydana gelen elektrik kesintisi ile ilgili bilgi verdi. Görüntülere de yansıyan konuşma sırasında,...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
BAKAN YILDIZ’IN BAŞBAKAN İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ KAMERALARA YANSIDI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, kendisini telefonla arayan Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, 31 Mart günü tüm Türkiye'de meydana gelen elektrik kesintisi ile ilgili bilgi verdi. Görüntülere de yansıyan konuşma sırasında, Bakan Yıldız, Davutoğlu'na, TEİAŞ Genel Müdürü bir tasarruf hatasında bulunduğu için istifa etti dedi.

Bakan Taner Yıldız ile Gürcistan Enerji Bakanı Kakha Kaladze, enerji alanında işbirliği ile ilgili anlaşmanın imza töreninin ardından Yeşilköy'deki İstanbul Fuar Merkezi'ne geçerek, 'Solarex Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı'nın açılışını yaptı.

Bu sırada, Bakan Yıldız'ın cep telefonu çaldı. Taner Yıldız, eliyle ağzını kapatarak yaklaşık 3 dakika süren ayaküstü bir görüşme yaptı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan geldiği anlaşılan bu telefon konuşması Görüntülere de yansıdı. Bakan Yıldız'ın, kısık sesle yaptığı konuşma sırasında, Talimat verdiğiniz gibi, teknik olarak bütün tedbirleri aldığımızı... Rahatlıkla bana bu talimatı verdiğinizde... TEİAŞ Genel Müdürü bir tasarruf hatasında bulunduğu için istifa etti... Bakım ve yeni enerji santrallerinin devreye girmesiyle alakalı bir durum Sayın Başbakanım şeklindeki sözleri mikrofona yansıdı...

Konuşma sürerken, Bakan'ın konuşmasına mikrofon uzatıldığını gören korumalar, basın mensuplarını uzaklaştırdı.

Açılış öncesi bir konuşma yapan Bakan Yıldız, Türkiye'nin bir değişim, dönüşüm ve ilerlemenin içerisinde olduğunu belirterek, ?Büyüyen Türkiye'nin küçülen enerji sektörü olmaz. Hele hele yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan su gibi, rüzgar gibi, güneş gibi, jeotermal kaynaklar gibi birçok kaynağımızı daha fazla ilerletmek durumundayız. Dünyadaki eğilim, özellikle kendimizden daha çok sevdiğimiz çocuklarımıza daha temiz, daha iklimlendirilmiş bir dünya bırakmaktır dedi.

ÜRETMEDİĞİMİZ RÜZGAR VE GÜNEŞİN YERİNİ İTHAL DOĞALGAZ KAYNAKLARI ALIYOR

Güneşten enerji üretiminde Çin'in 54 bin megavatlık üretimle başı çektiğini söyleyen Yıldız, ?Türkiye, ürettiği elektriğin içerisindeki yenilenebilir enerji kaynaklarının payını 14'lerden 13'lere doğru çıkarmaktadır. Her üretmediğimiz rüzgarın ve güneşin yerine ithal doğalgaz kaynaklarının olduğunu bilmeliyiz diye konuştu.

ANTİ-DAMPİNGLE İLGİLİ GİRİŞİMLERE DESTEK VERİYORUZ

Bu alanda, yatırımcıları teşvik ve korumak için gerekli tedbirleri aldıklarını belirten Bakan Yıldız, şunları söyledi

"Şu anda bu alanda yerli üretim yapan 17 yatırımcımızı korumak ve bundan sonra yatırım yapacakları daha da teşvik etmek açısından anti-dampingle ilgili girişime destek veriyoruz. Biz özellikle uluslararası arenada Türkiye'deki yerli yatırımcının rekabetini bozacak olan herhangi bir girişime karşıyız. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), bu tür hakları o ülkenin yatırımcılarına vermiş bulunmaktadır. O yüzden biz, bin megavatlara ulaşacak olan yerli üretimin desteklenmesi için anti-damping soruşturması ile alakalı pozitif tutumumuzu yerli yatırımcılarımız için kullanmaya devam edeceğiz."

YATIRIMLAR, YERLİ KAYNAKLARDAN VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINDAN YAPILMALIDIR

Bakan Yıldız, Türkiye'nin 2002 yılına kadar, 100 yılda yaptığı yatırımlardan daha fazlasını son 12 yılda yaptığını ifade ederek, "2023 hedefleri çerçevesinde bir bu kadar daha yatırım yapılacaktır. Ama en önemlisi, bu yapacaklarını yerli kaynaklardan ve yenilenebilir enerji kaynaklarından yapmalıdır. Hedefimiz, stratejimiz, politikamız budur" dedi.

İşte o anlar