AYM'den Figen Yüksekdağ kararı: Seçilme hakkı ihlal edili

AYM'den Figen Yüksekdağ kararı: Seçilme hakkı ihlal edili
AYM, milletvekili seçildikten sonra yargılanmasına devam edilen ve bu davadan dolayı dokunulmazlığı kaldırılarak milletvekilliği düşürülen eski HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ’ın seçilme hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Yüksekdağ'ın avukatı Ezgi Güngördü, AİHM ve TBMM'ye başvurucaklarını söyledi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), milletvekili seçilmeden önce MLKP'nin bir üyesinin mezarı başında yapılan anmaya katılan HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın milletvekilliğinin düşürülmesiyle ifade özgürlüğünün ihlal edildiği ve hakkında yargılamaya devam edilmesiyle seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkını ihlal ettiği iddiasına ilişkin başvuruyla ilgili kararını verdi. BirGün'den Kayhan Ayhan'ın haberine göre, AYM, Yüksekdağ’ın, milletvekili seçildikten sonra yargılanmasının devam etmesi ve buradan çıkan mahkumiyet kararı nedeniyle vekilliğinin düşürülmesine dair "hak ihlali" olduğu hükmünü verdi.

Yeniden yargılanma talebine ret

Yüksekdağ’ın milletvekili seçildikten sonra yargılanmasının sürmesini yasama dokunulmazlığı ihlali olarak değerlendiren AYM, Yüksekdağı’ın seçilme ve siyasi faaliyetlerinin engellendiği hükmüne vardı. AYM Yüksekdağ'ın yeniden yargılama talebini reddederken, Yüksekdağ’ın düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı ile seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının ihlal edildiğine oy çokluğu ile karar verdi. AYM, ihlaller nedeniyle Yüksekdağ’a 30 bin TL manevi tazminat ödenmesine, Yüksekdağ’ın maddi kaybına dair belge sunmaması nedeniyle maddi tazminat talebinin ise reddine karar verdi.

‘AİHM ve TBMM’ye başvuracağız’

Karar üzerine ulaştığımız Yüksekdağ'ın avukatı Ezgi Güngördü, hem Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) hem de TBMM'ye gerekli buşvuruları yaparak bu kararın incelenmesini talep edeceklerini söyledi. Güngördü, "Bu kararla birlikte AYM, Sayın Yüksekdağ’ın vekilliğinin düşürülmesinin hak ihlali niteliğinde olduğuna hükmetti. Bir diğer ifade ile AYM, Yüksekdağ’ın vekilliğininin düşürülmesinin siyasi saikle yapılan bir işlem olduğunu da kabul etmiş oldu. Kararın önemi şudur ki Yüksekdağ’ın sürecin en başından beri hak ihlaline maruz kaldığı AYM kararı ispatlanmış duruma olmasıdır" ifadelerini kullandı.

HDP: Adalet mücadelemizi yükselteceğiz

Yüksekdağ'la ilgili hak ihlali kararının ardından HDP'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada "AYM, önceki dönem Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ’ın dokunulmazlığının kaldırılarak vekilliğinin düşürülmesini 'seçilme hakkı ihlali' olarak değerlendirdi. Yüksekdağ ve tüm seçilmişlerimizin gasp edilen hak ve özgürlüklerine kavuşması için adalet mücadelemizi yükselteceğiz" denildi. HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni de Twitter hesabından TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a, Adalet Bakanlığı'na ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a çağrıda bulunarak "Hukuk dışı yargılamaların tüm sonuçları ortadan kaldırılmalıdır" dedi.

Etiketler :