Avusturya'dan ifade özgürlüğü kararı: Vatandaşlar siyasetçilere küfür edebilir

Avusturya'dan ifade özgürlüğü kararı: Vatandaşlar siyasetçilere küfür edebilir
Avusturya'da artık vatandaşların siyasetçilere küfretme hakkı var...  Avusturya'da bir mahkeme, aşırı sağcı bir politikacının şikayeti üzerine açılan davada, vatandaşların siyasetçilere küfretme ve müstehcen haraketler...

Avusturya'da artık vatandaşların siyasetçilere küfretme hakkı var...  Avusturya'da bir mahkeme, aşırı sağcı bir politikacının şikayeti üzerine açılan davada, vatandaşların siyasetçilere küfretme ve müstehcen haraketler yapma hakkı olduğuna hükmetti.

"İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN AYRILMAZ BİR PARÇASI"

Aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin Genel Başkanı Heinz-Christian Strache, solcu eylemcilerin hazırladıkları bir videoda kendisini eleştirerek "kamuoyu önünde" hakaret ettikleri söylemişti. Ancak başkent Viyana'daki mahkeme şikayeti kabul etmedi. Mahkemenin kararında "provokatif ve şoke edici" siyasi fikirlerin "ifade özgürlüğünün ayrılmaz bir parçası olduğuna" dikkat çekildi.

"..... STRACHE'Yİ"

Solcu Linkswende Jetzt (Sol Şimdi) grubu, taraftarlarından Stratche'nin Avusturya hükümetine girmesinden duydukları hoşnutsuzluğu orta parmaklarını kaldırarak ifade etmelerini istemişti. Grup ayrıca videoda taraftarlarının "....Strache'yi" demeleri için bir dizi neden sıralamıştı. Öte yandan Avusturya'nın devlet televizoynu ORF de kanalı ve bir sunucusunu yalan söylemekle suçlayan Strache'ye karşı dava açtı. Strache'nin Özgürlük Partisi Avusturya'da Muhafazakâr Halk Partisi'nden 31 yaşındaki Sebastian Kurz'un başkanlığındaki koalisyon hükümetinin küçük ortağı. Başbakan Yardımcısı olan Strache'nin yanı sıra dışişleri, içişleri ve savunma bakanlıkları da sıra aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin elinde.

BİZDEKİ DURUM NE?

Avusturya'nın bu kararına katılmayanlar elbette olacaktır, birine siyasi olsun olmasın küfretmek ne kadar etik? Hangi ifadeler küfür hangileri hakaret kapsamında sayılmalı? Bu soruları uzun uzun tartışmak mümkün, ancak Avusturya mahkemesi bunu "ifade özgürlüğü"nün bir parçası hem de ayrılmaz bir parçası sayarak böyle bir karar veriyor. Peki bizde durum nasıl? Bunun cevabı daha önce yaptığımız haberlerden ve gündemden kolayca anlaşılabiliyor... Daha açıklayıcı olabilmesi için "ifade özgürlüğü" ile bağlantılı konularda yaptığımız haberlerden bazılarını aşağıda listeledik. Haberleri okumasanız bile başlıklarının size çok şey ifade edeceğini düşünüyoruz.

Etiketler :