AVUKATLAR ADANA ADLİYESİ'NE ARANMADAN GİRİŞ YAPTI

AVUKATLAR ADANA ADLİYESİ'NE ARANMADAN GİRİŞ YAPTI
ADANA Adliyesi binasına avukatlar kimliklerini göstererek aranmadan giriş yaptı.17 Nisan'da Adana Adliyesi'ni aranmadan girmek isteyen avukatlar ile polis arasında yaşanan arbede nedeniyle bugün çevik kuvvet polisi bina önünde güvenlik...

ADANA Adliyesi binasına avukatlar kimliklerini göstererek aranmadan giriş yaptı.17 Nisan'da Adana Adliyesi'ni aranmadan girmek isteyen avukatlar ile polis arasında yaşanan arbede nedeniyle bugün çevik kuvvet polisi bina önünde güvenlik önlemleri aldı. Adliye önünde toplanan 20 avukat adına açıklama yapan Adana Baro Başkanı Avukat Gazi Mengücek Çıtırık, avukatların adliyeye giriş çıkışlarıyla ilgili yasalardaki düzenlemelerin net ve açık olduğunu söyledi.

Çıtırık, "Adliye giriş çıkışlarında zafiyet sorunu varsa bu sorunu gidermek, bu sorundan dolayı hesap vermesi gerekenlerin avukatlık mesleğini karalayarak, ithamlarda bulunarak bir çözüme kavuşturamayacakları ortadadır. Avukatın ne üstü ne çantası aranabilir. Bunların usulsüz olduğuna dair gerek Danıştay 8'inci dairesinin kararı, gerek buna benzer bir dosyadan İstanbul 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde meslektaşımız hakkında verilen beraat karar bir bütün olarak ele alındığında, adliyedeki x-ray cihazının yasal dayanağı kalmamıştır. Bunların hepsi özü itibariyle avukatlık kimliğini ve avukatlık mesleğindeki kazanılmış haklardan dolayı yerine getirilen bir hak arayış eylemidir" dedi. Avukat Tugay Bek ise "Darbe dönemlerinde bile avukatlar adliyeye özgürce girmiştir. Bizi durduramayacaklar" diye konuştu. Basın açıklamalarının ardından avukatlar, kimliklerini göstererek adliye binasına aranmadan giriş yaptı.