Antalya'da 'Üç Fidan Parkı' Açıldı

Antalya'da 'Üç Fidan Parkı' Açıldı
ANTALYA'da, idam edilişlerinin 43'üncü yıl dönümünde Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan rölyefinin yer aldığı 'Üç Fidan Parkı' törenle açıldı.Muratpaşa Belediyesi tarafından Özgürlük Bulvarı üzerinde yaptırılan...

ANTALYA'da, idam edilişlerinin 43'üncü yıl dönümünde Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan rölyefinin yer aldığı 'Üç Fidan Parkı' törenle açıldı.

Muratpaşa Belediyesi tarafından Özgürlük Bulvarı üzerinde yaptırılan 'Üç Fidan Parkı'nın açılış törenine KESK ve DİSK'e bağlı sendikaların temsilcileri, CHP il ve ilçe yöneticileri, CHP Milletvekili Adayı Niyazi Nefi Kara'yla vatandaşlar katıldı. Saygı duruşuyla başlayan törende Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın ailelerine yazdıkları mektuplar okundu.

Belediye Başkanı CHP'li Ümit Uysal törende yaptığı konuşmada, ilçede alternatif bir belediyecilik anlayışını sergilemeye çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Yoksul halk kitlelerinin yoksulluğuna derman olabilecek, çocuğunu kreşe gönderemeyen asgari ücret karşılığı çalışan anneye, şiddete uğrayan, ötekileştirilen, itilen toplum kesimlerine çare olabilecek bir anlayışı hayata geçirmeye çalışıyoruz. Çamaşırını yıkayamayan, karnını doyuramayan, eğitimde fırsat eşitliğinden yararlanamayan geniş yoksul kesimlerin çocuklarına fayda sağlayabilecek, yaşlıları, engellileri gözeten, kaynakları onların yaşamının normalleşmesi konusunda harcadığımız bir çizgide götürmeye çalışıyoruz."

Bunun aynı zamanda Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan ve bu uğurda büyük bedeller ödemiş insanların çizgisini takip etme uğraşı olduğunu belirten Uysal, ?Bu çizgiyi takip etmekte de kararlıyız.  Vicdanımız, kalbimiz, ruhumuz, beynimiz ancak bu şekilde huzur buluyor ve ancak bu şekilde akşam evde çocuklarımızın yüzüne bakabiliyoruz" dedi.

Törende her 6 Mayıs'ta KESK'e bağlı Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçi Sendikası tarafından verilen Deniz Gezmiş Ödülü'nün 3'üncüsü de Başkan Uysal'a takdim edildi. Ödülü veren Şube Başkanı İlhan Karakurt, "Üç fidan hakkında idam kararını alanlar her gün ölürken, Denizler bugün hala 24 yaşında delikanlıdır. Sorarım size kimler öldü kimler yaşıyor, kimler vatan haini kimler yurtsever" diye konuştu.

Konuşmalarını ardından 'Üç Fidan' rölyefi, etrafını saran kurdelenin protokol ayrımı olmaksızın herkesin bir ucundan çekmesiyle açıldı. Açılışın ardından her bir ismin altına vatandaşlar kırmızı karanfil bıraktı.