ABD Erdoğan'ı yalanladı

ABD'den Türkiye ve F-35 sorunuyla ilgili önemli açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Pentagon'un F-35 anlaşmazlığının çözümü için Türkiye ile istişareler yürüttüğünü açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Ekim 2021 07:45
ABD Erdoğan'ı yalanladı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon), F-35 anlaşmazlığının çözümü için Türkiye ile istişareler yürüttüğünü açıkladı.

Price, “Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’nin F-16 taleplerine herhangi bir finansman teklifinde bulunmadı. Savunma Bakanlığı, Türkiye ile F-35 programı, bu anlaşmazlığın nasıl çözüleceği konusunda istişarelerde bulunuyor. Bu konudaki özel görüşmeler hakkında konuşacak durumda değilim” ifadelerini kullandı.

Erdoğan açıklama yapmıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin Türkiye'nin F-35'ler için yaptığı ödemenin karşılığında F-16'lar vermeyi teklif ettiğini söylemişti.

Türkiye'nin ABD'den 40 adet F-16 satın alacağı yönündeki haberlerle ilgili olarak Angola ziyareti öncesinde konuşan Erdoğan “Bu konu F-35 konusuyla bağlantılı bir konu. 1 milyar 400 milyon dolar F-35'ler için yapmış olduğumuz ödeme söz konusu. Ve bu ödemeler karşısında ABD'nin böyle bir teklifi söz konusu oldu” ifadelerini kullanmıştı.