Ekonomist Oğuz Demir: Bu rakamlar akla hayale sığmıyor

Ekonomist Oğuz Demir: Bu rakamlar akla hayale sığmıyor

Ekonomist Doç. Dr. Oğuz Demir, TÜİK'in açıkladığı Temmuz verilerini değerlendirdi. Demir, "Bu kısır döngüden artık çıkmalıyız." diye konuştu.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz ayı verilerini açıkladı. Ekonomi çevreleri ve muhalefet tarafından verilerinin şeffaf olmamasıyla suçlanan TÜİK'in verdiği oranlara göre işsizlik, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,5 azalarak yüzde 13,4 seviyesinde gerçekleşti.

Ekonomist Doç. Dr. Oğuz Demir, Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası'na bağlandı. TÜİK verilerini değerlendiren Demir şu ifadelerde bulundu:

"Geçen seneden bu yana nüfusumuz 1 milyon 100 bin artmış. İş gücümüz 1 milyon 600 bin düşmüş. Yani 1 milyon 600 bin kişi iş bulmaktan umudunu kesmiş. İstihdam ise 1 milyon 200 bin azalmış. İşsizlik sayımız da 369 bin azalmış bir önceki aya göre.

Çalışma çağındaki nüfus artıyor, toplam nüfus artıyor, istihdamımız düşüyor. Öte tarafta 4 milyon 800 bin insan var. Bunların 1 milyon 600 bini iş bulma umudunu kaybetmiş. Geri kalanı da başka sebepler sunuyor. 4 milyon 800 bin insanımız Türkiye ekonomisinden umudunu kaybetmiş. Türkiye'de 18-29 yaş arası gençlerin 5 milyon 800 bini ne çalışıyor ne de eğitim alıyor. Bu rakamlar artık akla hayale sığamıyor. Bu kısır döngüden artık çıkmak zorundayız."