Tek iyi haber muzdan!

Tek iyi haber muzdan!
Başta son bir yılda fiyatı üçe katlanan süt ve süt ürünleri olmak üzere sürekli artan gıda fiyatları yüzünden nefes alamaz hale gelen vatandaşların yüzünü güldüren tek şey yerli muz oldu. İthal muz 45-50 liraya alınabilirken son bir yılda fiyatı sabit kalan yerli muz artık neredeyse her evin mutfağında baş köşeye oturmuş durumda. Yerli muzun ucuz olmasının nedeni ise üretimin teşvik edilmesi.

Bu günlerde başta son bir yılda üçe katlanan süt ve süt ürünleri olmak üzere gıda fiyatlarındaki artışlara bütçesi yetmeyen vatandaşları tek sevindiren şey, kilosu 15-20 lira arasında değişen yerli muz. İthal muz 45-50 liraya alınabilirken son bir yılda fiyatı sabit kalan yerli muz artık neredeyse her evin mutfağında baş köşeye oturmuş durumda. Bunun nedeni de yerli üretimin bitme noktasına geldiği 90’lı yıllarda ithal muzda gümrük vergisinin yüzde 145,8’e yükseltilmesi ve 2009 yılından itibaren de sübvansiyonlu kredilere ulaşımın kolaylaşması.

Muzun yüzde 80’i yerli üretim

Alanya Muz Üreticileri Birliği (Muzbir) Başkanı Mustafa Şenli, ucuz kredilerin de etkisiyle başta Anamur, Gazipaşa ve Alanya olmak üzere örtü altı muz üretiminin artışa geçtiğini, hatta artık Adana ve Manisa’da da muz üretildiğini belirterek, “Şu anda muz tüketiminin yüzde 80’i yerli. Türkiye genelinde 122 bin 864 dekarda 883 bin 455 ton muz üretiliyor. Bunun 176 bin tonu Antalya’dan geliyor” dedi.

İthalat zorlaştırıldı

Muzda gümrük vergisi oranı 2020 Ağustos ayında 31204 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ithalat rejimi kararı ile yüzde 145,8'den yüzde 7'ye düşürüldü ancak ton başına ek mali yükümlülük getirilmiştir. Bu kararla ithal edilen muza ton başına 830 Euro toplu konut fonu vergisi getirilerek ithal muzun maliyeti yükseltildi. 6 ay süren bu uygulamanın ardından eski sisteme geri dönüldü.

Etiketler :