Tasarruf genelgesi lafta kaldı: Müteahhitlere 8 ayda 15 milyar

Tasarruf genelgesi lafta kaldı: Müteahhitlere 8 ayda 15 milyar
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı ve Meclis’i dışında tutarak açıkladığı tasarruf genelgesinin, iktidarın bütçeye yük oluşturan büyük harcamalarının hızını kesmedi. Müteahhitlik harcamaları 8 ayın sonunda 18 milyar TL’yi geçerken şehir hastanelerine ödenen kiralar ise milyarları buldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın örtülü ödenek harcaması sekiz ayın sonunda 1,8 milyar TL’ye yaklaşırken, müteahhitlik harcamaları ve hizmet binası kiralarına ödenen tutarlar da hız kesmedi.

2021'in en yüksek üçüncü harcaması oldu

Erdoğan’ın kullanımında olan gizli hizmet giderleri kaleminden ağustos ayı sonunda yapılan harcama tutarı 1 milyar 762 milyon TL’ye çıktı. Ağustos ayındaki 336 milyon TL’lik harcama 2021'in en yüksek üçüncü harcaması oldu. Temmuz ayında 77 milyon TL’ye düşen örtülü ödenek harcamaları bir ayda beş kata yakın arttı. Sekiz ayın sonunda yapılan harcama tutarı şimdiden 2 milyar TL’lik 2020 yılı toplamına yaklaştı.

Tasarruf genelgesi öncekiler gibi uygulanmadı

Bütçe harcamaları, tasarruf genelgesinin öncekilerde olduğu gibi uygulamaya geçmediğini de gösterdi. Haziran ayı sonunda 3 milyar lira olan hizmet alımları sadece 225 milyon lira gerileyerek 2 milyar 775 milyon TL oldu.

Lüks taşıttan vazgeçilmiyor:

BirGün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre, tasarruf genelgesinden, taşıt kiralama ve alım harcamaları etkilenmedi. Sekiz ay sonunda taşıt alımlarına harcanan tutar 159 milyon TL’ye ulaştı. Bunun 39,5 milyon TL’sini demiryolu taşıtı alımlarından oluşurken 119 milyon lirası kara taşıtı alımına harcandı. Ocak ayında hiç taşıt alımı yapılmazken şubat ayında 334 bin, martta 17 milyon, nisanda 20 milyon, mayısta 23 milyon, mayısta 23 milyon, genelgenin yayımlandığı haziran ayında 17 milyon TL harcandı. Temmuz ayı harcaması genelgeye karşın 38 milyon TL’ye, ağustos ayı harcaması da 42 milyon TL’ye çıktı.

Erdoğan'ın katıldığı toplantıların maliyetleri 2 katına çıktı

Pandemi koşullarına karşın artarak süren başta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla yapılan temel atma ve açılış törenleri başta olmak üzere daha çok iktidar propagandasına sahne olan toplantıların maliyetleri de bütçe rakamlarına yansıdı. Haziran ayındaki 13 milyon liralık harcama ağustos ayı sonunda 30 milyon liraya yaklaştı.

Propaganda harcamaları

Gazete alımlarının kısıtlanması nedeniyle tartışılan tasarruf genelgesinin bu alandaki etkileri de görülmeye başlandı. Haziranda 3 milyon TL harcanan basılı yayım alımı ve yayımı temmuzda 6 milyon TL’ye çıktı, ancak ağustosta 2.5 milyon TL’ye geriledi.

Haziranda 970 bin ağustosta 3.7 milyon

Bu düşüşe karşın bu kalem altında yapılan görüntülü yayım alımları ve yapımları harcamaları arttı. Haziran ayındaki 970 bin liralık harcama ağustos sonunda 3.7 milyon TL oldu.

Şehir hastanelerine ödenen kiralar milyarları buldu

Öte yandan hizmet binası kiraları şehir hastaneleri nedeniyle milyarlarla ifade edilmeye başlandı. İktidarın kendisine yakın belli çevrelere rant aktarma aracına dönüşen bina kiralama giderleri de sekiz ayın sonunda 6,5 milyar TL’ye ulaştı. Şehir hastanelerini yapan şirketlere kira ödenen bu kalemden ocak ve nisan aylarında ayrı ayrı yapılan 1,6 milyar TL’lik ödemeler temmuz ayında 2,2 milyar TL’ye çıktı.

Müteahhitlere milyarlar aktarıldı

Müteahhitlere de milyarlar aktarılmaya devam edildi. Sekiz ayın sonunda 15 milyar TL’ye ulaşan müteahhitlik giderleri adı altında en yüksek harcama 4.2 milyar TL ile ağustos ayında yapıldı. Sekiz ay sonunda bu kalemden aslan payı toplam 5 milyar TL ile hizmet binası yapım giderlerine aktarıldı.

Büyük pay karayollarına

Hazine yardımları Ağustos ayındaki 3,3 milyar TL’lik tutar ile 24 milyar TL oldu. Bu ödenekten de en büyük yardım 15.5 milyar TL ile Karayolları Genel Müdürlüğü’ne yapıldı. 7 milyar TL de Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’na gitti.