Nebati’ye göre enflasyonu emtia fiyatları yükseltti

Nebati’ye göre enflasyonu emtia fiyatları yükseltti
Aralık 2021’de göreve geldiğinde enflasyonu düşürme sözü veren ama aksine yüzde 36’dan 78.62’yle 24 yılın rekor seviyesine yükselten Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, haziran enflasyonundaki aylık artışın küresel emtia fiyatlarından kaynaklandığını iddia etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, haziran ayında yüzde 78.62’ye çıkan enflasyonun suçlusunu buldu. Nebati, “Finansal piyasalarda istikrarı artırmaya yönelik attığımız adımlara rağmen başta enerji ve tarım ürünleri olmak üzere küresel emtia fiyatlarındaki yüksek artışların devam etmesi, ülkemizde de haziran ayında enflasyonun yüzde 4.95 gerçekleşmesinde etkili olmuştur” dedi.

“Önümüzdeki dönemde para ve maliye politikalarının güçlü eşgüdümünün yanı sıra mal ve hizmet piyasalarında rekabet ve verimliliği artıracak yapısal politikaları hayata geçirerek fiyat artışlarının düşürülmesi hedeflenmektedir” diyen Nebati, şunları söyledi:

“Enflasyon görünümündeki bozulmayı sınırlamak ve enflasyonun olumsuz etkilerini vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansıtmak amacıyla KDV indirimlerinden sübvansiyonlara, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardan kritik ürünlerdeki dış ticaret tedbirlerine kadar birçok tedbirler alınmıştır. Fiyat artışları karşısında aldığımız ve almaya devam ettiğimiz çeşitli önlemlerin yanı sıra çalışanlarımızın ve emeklilerimizin alım gücünün desteklenmesi amacıyla gerekli önlemler alınmaktadır.”

“Enflasyon aralık ayından itibaren düşecek” sözü vermişti

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin göreve geldiği Aralık 2021 yılından bu yana Türkiye’nin bütün ekonomik göstergeleri altüst olurken, enflasyonu düşürme sözü de hayal oldu. Nebati, katıldığı bir TV programında “Enflasyonu kontrol altına aldık. Aralık ayından itibaren baz etkisiyle düşmeye başlayacak. Sayın Cumhurbaşkanımıza da sizi de söz veriyorum. Aralık ayından itibaren enflasyon düşüşünü hissede hissede gideceğiz. Sizi seçime de o noktada götüreceğim” diyerek dile getirdiği sözünü tutamadı. Tutamadığı gibi enflasyon neredeyse ikiye katlandı. Nebati’nin göreve geldiği aralık ayında enflasyon yüzde 36.08’di. Aradan geçen yaklaşık 6 ayda enflasyon yüzde 117.9 artarak yüzde 78.62’ye yükseldi.