Komşu Piyasaları Nasıl Etkiledi?

Komşu Piyasaları Nasıl Etkiledi?
Yunanistan'ın temerrüde düşmesi sonrası dolar/TL 2,68'in hemen altındaYunanistan dün itibarıyla IMF’e olan 1.6 milyar Euro tutarındaki borcunu ödeyememesine rağmen önceki gün piyasada olan sert satış baskısı, yerini bu krizin...

Yunanistan'ın temerrüde düşmesi sonrası dolar/TL 2,68'in hemen altında

Yunanistan dün itibarıyla IMF’e olan 1.6 milyar Euro tutarındaki borcunu ödeyememesine rağmen önceki gün piyasada olan sert satış baskısı, yerini bu krizin Avrupa Birliği’nden çıkmadan bir şekilde sonuçlanabileceği beklentisiyle daha iyimser bir seyire bıraktı. Dolar bankalararası piyasada 2,68′in hemen altında işlem görüyor.

Bankacılar bugün iç piyasada meclis başkanlığı seçimlerinin olası bir koalisyon ihtimaline ilişkin verebileceği sinyallerin izleneceğini, ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yapacağı görevlendirmeyle koalisyon hükümeti kurma çalışmaların takip edilmeye devam edileceğini belirttiler.

Bugün piyasalarda veri gündemi olarak ise PMI endeksleri izlenirken iç piyasada Haziran ayına ilişkin öncü ihracat ve enflasyon verisi takip edilecek. Dışarıda ise PMI endeksleri haricinde ABD ADP ulusal istihdam raporu ve ISM hizmetler endeksi izlenecek. Bir diğer taraftan Suriye’ye ilişkin jeopolitik riskler de yakından izlenirken kısa sürede bir askeri operasyon yapılabileceği endişelerinin hafiflemesi de TL’ye destek verdi.