Gündem Altın! Faiz Kararı Öncesi İpucu

Gündem Altın! Faiz Kararı Öncesi İpucu
Geçtiğimiz haftaya rekor bir yükseliş ile başlayan ons altın, geçen haftanın ilk saatlerinde 2148 seviyelerini test etmişti. Haftaya başlarken altının ons fiyatı yeniden önemli seviye olan 2000 doların altına geriledi. Gram altın da ons altına paralel hareket etmeyi sürdürüyor.

Geçtiğimiz haftaya rekor bir yükseliş ile başlayan ons altın, geçen haftanın ilk saatlerinde 2148 seviyelerini test etmişti. Fakat buralarda tutunma gerçekleşmedi ve aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti.

Bununla birlikte ons altın geçen haftayı 2004 seviyelerinde kapattı. Haftanın son işlem gününde ABD kanadından gelen tarım dışı istihdam verisi izlenmiş ve veri Kasım’da 199 bin kişi artmıştı.

Bununla birlikte Kasım’da işsizlik yüzde 3.9 seviyesinden yüzde 3.7 seviyesine geriledi. Gelen veriler sonrasında ise ABD kanadında 2 ve 10 yıllık tahvil getirilerinde yükselişler gerçekleşti.

Yeni haftada ise gündem FED’in faiz kararında olacak. Yarın başlayacak olan toplantı 2 gün sürecek ve FED Çarşamba akşamı kararını açıklayacak.

Piyasalardaki beklentiler bankanın faiz oranlarında bir değişiklik yapmayacağı yönünde ağırlık kazanmış durumda. Yine de karar metninde önümüzdeki yıla dair ipuçları aranacak.

Ekonomi Dünya'sının değerlendirmesinde altın/dolar grafiğini teknik olarak incelendiğinde 2015 – 2035 - 2050 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1985 – 1960 - 1935 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

Etiketler :