Dünya 'Üç Büyükler'e Odaklandı

Dünya 'Üç Büyükler'e Odaklandı
Küresel piyasalar gelişmiş ülke merkez bankalarından gelecek faiz kararlarına dikkat kesildi. Bu hafta yılın son toplantılarını gerçekleştirecek olan Fed, Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve İngiltere Merkez Bankası'ndan faiz değişikliği beklenmiyor. Amerika Merkez Bankası'nın (Fed) para politikasına ilişkin belirsizlikler sürdüğü yorumları yapılıyor.

ABD’de cuma günü açıklanan güçlü tarım dışı istihdam verisi, piyasalarda enflasyon endişelerini körüklemekten çok, resesyon olmayacağı umutlarını desteklerken S&P 500 endeksi geçen hafta aralıksız 6. haftalık yükselişini kaydetti. Bu, endeksin Kasım 2019’dan bu yanaki en uzun yükseliş serisi oldu.

ABD yeni haftanın ilk vadeli işlemlerinde hafif ekside. Geçen haftayı yüzde 0,4 düşüşle tamamlayan MSCI Asya Pasifik Endeksi gerilemeye devam etti.

Çin’de açıklanan zayıf TÜFE ve ÜFE verilerinin ardından Çin CSI 300 ve Hong Kong Hang Seng düştü. Japon Nikkei 225 ise olumlu ayrıştı.

Bloomberg Dolar Endeksi geçen haftanın tamamında yüzde 0,6 yükseldikten sonra yeni işlem gününde hafif artıda. Geçen haftayı 3 baz puan artıda tamamlayan ABD 10 yıllık tahvil getirisi haftaya yüzde 4,24 seviyesinden başladı.

thumbs-b-c-63f173c265219b64aa4563039f1c38a3.jpeg

ÜÇ BÜYÜKLER YILIN SON FAİZ KARARLARINI AÇIKLAYACAK

ABD, Avrupa ve İngiltere’nin dahil olduğu bazı merkez bankaları bu hafta yılın son faiz kararlarını açıklayacak. Böylece sıkılaştırma döngüsünün sonuna ilişkin tartışmaların sürdüğü bir ortamda, dünya ekonomisinin yüzde 60’ını oluşturan bölgelere ait faiz oranları 60 saatlik kısa bir pencerede belirlenecek.

Kararını Çarşamba açıklayacak Fed ile Perşembe toplanacak Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve İngiltere Merkez Bankası'nın (BOE) politika faizlerinde değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

Merkez bankaları faizlerin “uzun süre yüksek” kalacağı mesajını verse de enflasyondaki zayıflama ve ekonomilerin yumuşadığına dair son dönemde açıklanan verilerin ardından yatırımcılar 2024’ün ilk yarısında faiz indirimleri olacağına yönelik beklentileri artırmış durumda.

Swap piyasalarında Fed’in Mart ayında ilk indirimini yapması ihtimali Cuma günü açıklanan güçlü tarım dışı istihdam verisinin ardından azalsa fiyatlanmaya devam ediyor.

151123.webp

Piyasa aktörleri 2024 için AMB’den toplam 125 baz puan indirim fiyatlarken; Goldman Sachs, BOE’nin ilk faiz indirimini Ağustos ayında yapacağını ve indirimlerin hızının önceden tahmin edilenden daha seri olacağını öngördü.

JPMorgan Küresel Araştırma Başkanı Joyce Chang “Merkez bankacıları ‘Enflasyondaki düşüşün sürdürülebilir olup olmadığını görmek için bekliyoruz’ diyorlar. Biz yılın ikinci yarısına kadar faiz indirimi görmeyeceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Bloomberg Ekonomisti Scott Johnson ise Fed’in Mart ayında 25 baz puan ile ilk indirimini gerçekleştirmesini, 2024 boyunca ise toplam 125 baz puanlık indirim yapmasını bekliyor.

Johnson gelecek yıl AMB’den 75 baz puan, BOE’den ise 50 baz puan indirim öngörüyor.

Bloomberg Economics GSYH’ye göre ağırlıklandırılmış küresel merkez bankası faiz oranının 2023 sonunda yüzde 7,4’ten 2024 sonunda yüzde 5,9’a ve 2025 sonunda yüzde 4,5’e gerilemesini bekliyor.

230910.webp

GAYE ERKAN, FORBES'UN “2024’TE TAKİP EDİLMESİ GEREKEN KADINLAR” LİSTESİNDE

Forbes dergisi 2024’te takip edilmesi gereken kadınların listesini paylaştı. Listede Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan da yer alıyor. “Michele Bullock ve Hafize Gaye Erkan bu yıl sırasıyla Avustralya ve Türkiye'de merkez bankası başkanlığına seçilerek engelleri aştılar” diyen dergi şöyle devam etti: “Bu görevlere gelen ilk kadınlar oldular.

Ayrıca yüksek enflasyon eğilimlerinin her iki ülke üzerinde de ekonomik baskı yarattığı bir dönemde göreve geldiler. Eski bir Goldman Sachs bankacısı olan Erkan, Türk lirasına olan tüketici ve yatırımcı güvenini yeniden tesis etmekle görevlendirilirken, Bullock da kısa süre önce Sidney'de bir grup ekonomiste Avustralya'da enflasyonun yüzde 3'ün altına düşmesinin iki yıl daha alabileceğini söyledi.”

188793.webp

FİTCH: KÜRESEL EKONOMİDE GELECEK YIL YAVAŞLAMA OLACAK

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonomin gelecek yıl yüzde 2.1 seviyesinde büyüme kaydetmesinin beklendiğini bildirdi: "Küresel ekonominin bu yıla ilişkin büyüme tahmini yüzde 2.5’ten yüzde 2.9 seviyesine çıkarıldı. Gelecek sene ise dünya ekonomisinin büyümesinin yüzde 2.1’e gerilemesinin bekleniyor."

ASH: 2024, TÜRKİYE İÇİN GERÇEKTEN HEYECAN VERİCİ BİR YIL OLABİLİR

İngiliz ekonomist ve Bluebay Varlık Yönetimi Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Timothy Ash, uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye geri dönmek istediğini söyleyerek, gelecek yıl liranın istikrar kazanacağını ve dezenflasyon sürecinin başlayacağını dile getirdi: "Enflasyonun düştüğünü göreceğiz.

Lira istikrar kazanmaya başlayacak ve bence bu da parayı Türkiye'ye geri getirecek. 2024 yılı Türkiye için gerçekten heyecan verici bir yıl olabilir. Türkiye'nin uluslararası banka raporlarını okuyorum. Turizmden on milyarlarca dolar kazanıldı ki bu büyüme için harika bir şey. İstihdam için iyi. Cari işlemler hesabı için iyi, bu da makro finansal istikrarı besliyor.”

Türkiye'yi bir üretim üssü olarak tanımlayan Ash, yeni ekonomi yönetimi için, "Son zamanlarda makro finansal istikrar yoktu. Şimdi yeni ekonomi politikası ekibi ve ona liderlik eden Mehmet Şimşek ve Hafize Gaye Erkan ile kapsamlı ve ikna edici politikalar gördük. Beceri ve üretim açısından buraya yatırım yapmanın hâlâ mantıklı olduğunu düşünüyoruz" dedi.