Çin'in üstüne ABD vurdu: Bitcoin dibi gördü

Çin'de devam eden Evergrande belirsizliği sürerken ABD'de SEC Başkanı Gary Gensler'in kripto para piyasası için düzenleme çağrısında bulunmasıyla birlikte Bitcoin gece saatlerinde 6 haftanın ardından 40.000 doların altına düştü.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Eylül 2021 11:11
Çin'in üstüne ABD vurdu: Bitcoin dibi gördü

Çin'in en büyük ikinci gayrimenkul şirketi olan Evergrande'ın 300 milyar dolarlık borcu nedeniyle iflas edip etmeyeceğine yönelik belirsizlikle birlikte kripto paralar ve geleneksel borsalarda bir düşüş yaşanmıştı.

6 hafta sonra ilk

Çin'deki durum Bitcoin'i 3 günde yaklaşık 48.000 dolardan 43.000 dolara geriletti. Dün akşam ise Bitcoin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler'in açıklamalarıyla 6 hafta sonra ilk kez 40.000 doların altını gördü.

HaberTürk'te yer alan habere göre, Gensler kripto para piyasası için devlet denetim ve regülasyonunun şart olduğunu belirtti. Özellikle ABD Doları'na endeksli stablecoinlerin denetlenmezse yatırımcı için büyük bir risk barındırdığını belirtti.

Gary Gensler regülasyonların kripto para piyasasının gelişimi için şart olduğunu söylese de yatırımcı bu açıklamalara pek olumlu yaklaşmadı.

Açıklama öncesi 42.800 dolar olan Bitcoin 39.787 dolara kadar geriledi. Buradan gelen tepki alımlarıyla bu sabah itibarıyla yeniden 42.300 dolara çıktı.

40 bin doların altına düşmesinin ardından yükselişe geçmesinin ardından Bitcoin'de günlük düşüş yüzde 1.1 oldu.