Zelenski Almanya dahil beş büyükelçiyi görevden aldı

Zelenski Almanya dahil beş büyükelçiyi görevden aldı
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Avrupa'daki diplomatik çevrelerde spekülasyonlara yol açan bir kararla Kiev'in Almanya Büyükelçisi başta olmak üzere beş büyükelçiyi görevden aldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, gerekçe gösterilmeyen bir kararnameyle Ukrayna'nın Almanya, Hindistan, Çek Cumhuriyeti, Norveç ve Macaristan büyükelçilerinin görevden alındığını duyurdu.

Zelenski'nin büyükelçilerin uluslararası destek ve özellikle de askeri yardım toplama çabalarından memnun olup olmadığı net değilse de Kiev hükümetinin açık talimatının yardım toplama yönünde olduğu biliniyor.

İki ülke arasında gerginlik

Kiev'in, Rusya'nın enerji kaynaklarına büyük ölçüde bağımlı, aynı zamanda Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya ile ilişkilerinin özellikle hassas bir konu olduğu görülüyor.

İki ülke şu anda Kanada'da bakıma alınan Alman yapımı bir türbin konusunda anlaşmazlık yaşıyor. Almanya, Ottawa'nın türbini Avrupa'ya gaz pompalaması için Rus doğalgaz devi Gazprom'a iade etmesini istiyor.

Kiev ise türbinin Rusya'ya gönderilmesinin Moskova'ya uygulanan yaptırımların ihlali anlamına geleceğini söyleyerek Kanada'yı türbini elinde tutmaya çağırıyor.

halktv.com.tr DIŞ HABERLER