Boris Johnson Kiev'e atanıyor

Boris Johnson Kiev'e atanıyor
İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtı ittifakı sürdürmek üzere Kiev'e özel temsilci olarak gönderileceği bildirildi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ile olan yakın ilişkisi ve durum hakkında sahip olduğu önemli bilgiler sebebiyle, eski üst düzey hükümet danışmanlarının Johnson'ı Kiev'e özel elçi olarak gönderme fikrini öne sürdüğü iddia ediliyor.

'İstisnai olaylara istisnai isimler gerekir'

İngiliz gazetesi The Sun'a konuşan bir kaynak, "Boris Johnson'ın hizmetlerine uluslararası alanda ihtiyaç var. Ukrayna savaşı gibi olaylar istisnai durumlardır ve bunlarla başa çıkmak için istisnai kişiler gerekir" dedi.

Desteğini sürdürecek

Johnson'ın 'menfur savaşı' sona erdirmeye odaklandığını belirten bir başka kaynak, "Johnson, Ukrayna'nın güvenliğini desteklemeye, egemenliğini korumaya, saldırganlığın durdurulmasına ve bölgenin barışçıl düzenine geri dönmesi için çalışmaya devam edecek" ifadelerini kullandı.

Gazeteye göre Johnson'ın, Ukrayna ile Batı arasında hem askeri yardım sağlanması hem de gelecekteki barış görüşmeleri için aracı olması düşünülüyor.

Ne olmuştu?

Johnson son birkaç ay içinde Ukrayna'yı gizlice ziyaret etmiş ve son olarak 17 Haziran'da muhafazakar parti ile yapacağı bir konferans gezisini iptal ederek Kiev'e uçmuştu.

Bu hamle, özellikle İşçi Partisi'nin elinde bulunan kuzeyli ve isyancı milletvekillerini pek sakinleştirmese de Johnson, Ukrayna ordusuna verdiği destekle övgü toplamayı başarmıştı.

Johnson, 48 saat içinde 59 bakanın istifası sebebiyle İngiltere Başbakanlığından istifa ettikten sonra, ülkeye desteğinin devam edeceğine dair güvence vermek üzere Devlet Başkanı Zelenski ile bir telefon görüşmesi yapmıştı.

halktv.com.tr DIŞ HABERLER