Boris'in istifası İngiltere'yi karıştırdı

Boris'in istifası İngiltere'yi karıştırdı
Muhafazakâr Parti'nin kendisine cephe almasının ardından istifa eden Boris Johnson'ın yerine yaklaşık bir düzine aday, Johnson'ın koltuğuna göz dikerken, muhalifler de istifa eden başbakanın Downing Street'ten derhal ayrılmasını istediklerini söylüyor.

50'den fazla bakanın istifa etmesi ve birçok milletvekilinin görevden ayrılmak istemesi üzerine İngiltere Başbakanı Boris Johnson, dün yaptığı açıklamada Muhafazakar Parti liderliğinden ve başbakanlık görevinden istifa edeceğini duyurdu. Boris'in haftalar hatta aylar sürebilecek bir süreç olan halefini seçme yarışı, üst düzey isimlerin ve parlamento üyelerinin kendilerini aday olarak göstermesiyle giderek artan bir şekilde devam ediyor.

Öte yandan bir dizi skandal sonucunda dürüstlüğüne duyulan güvenin azalması nedeniyle istifaya sürüklenen Johnson, hem muhaliflerin hem de kendi partisindeki pek çok üyenin karşı çıkmasına rağmen görevde kalmaya devam ediyor.

'Geçici başbakan olması çok gülünç'

Liberal Demokratların lideri Ed Davey BBC kanalına verdiği demeçte, "Bence Muhafazakar milletvekilleri bugün ondan kurtulmalı. Onun geçici başbakan olması çok gülünç. Hayatı boyunca ne bir şeyle ilgilendi ne de bir şeye baktı" ifadelerini kullandı.

İşçi Partisi'nden güven oylaması sözü

Ana muhalefetteki İşçi Partisi de Johnson'ın derhal gitmesi çağrısında bulundu ve hemen görevden alınmaması halinde parlamentoda güven oylaması yapılacağı sözünü verdi.

'Sistemimiz böyle'

Eğitim Bakanı James Cleverly haber servisi şirketi Sky News'a yaptığı açıklamada "Johnson yeni bir başbakan bulunana kadar başbakan olarak kalacak, sistemimiz böyle işliyor" açıklamasında bulundu.

'Halk anlamayacaktır'

Daily Telegraph gazetesi manşetinde, "Parti bundan sonra ne yapmaya karar verirse versin, bunu hızlı bir şekilde yapmalıdır. Ülke, ekonomik krizin ortasında ve Avrupa'da daha geniş bir savaş tehdidi her zaman mevcutken uzun süren bir liderlik yarışını anlamayacak ya da affetmeyecektir" ifadelerine yer verdi.

Çalkantılı başbakanlık

Üç yıldan kısa bir süre önce halkın çoğunluğunun oyunu alarak seçimi kazanan Johnson, COVID-19 salgını karantina kurallarını ihlal etmesi, resmi konutunu lüks bir şekilde yenilemesi ve cinsel tacizle suçlanan bir bakanın atamasını yapması gibi skandallarla çalkantılı bir başbakanlık dönemi geçirdi.

halktv.com.tr DIŞ HABERLER